Covid-19 krīze radījusi pasaulē jaudīgāko superdatoru, un arī tu vari 'piemesties'
Foto: Shutterstock
Līdz šim pasaulē jaudīgākais superdators "dzīvoja" Okridžas Nacionālajā laboratorijā – tas ir milzīgais "Summit", kas spējis sasniegt 148 petaflopus (peldošā punkta darbības sekundē). Iespaidīgi, taču ne tuvu tik grandioza jauda kā jaunajam čempionam. Lai pasteidzinātu vakcīnas izstrādi imunizācijai pret jaunā koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19, vairāk nekā miljons lietotāju aizlienējuši savu mājas datoru skaitļošanas jaudu zinātniekiem, radot superdatoru ar 2,4 eksaflopu skaitļošanas jaudu, pārspējot "Summit" vairāk nekā 16 reižu.

Pirms mēneša rakstā "Kā tavs dators var palīdzēt zinātniekiem izstrādāt vakcīnu pret jauno koronavīrusu" "Campus" vēstīja par projektu "Folding@home". Uzstādot savā datorā (vai spēļu konsolē, ja tev ir "Sony PlayStation 3") nelielu programmatūru, ko izstrādājusi Stenforda Universitātes Ķīmijas un strukturālās bioloģijas departamenta paspārnē esošā "The Pande Lab", tu vari atvēlēt sava datora neizmantotos resursus, lai apstrādātu datus un veiktu simulācijas zinātniskiem mērķiem, galvenokārt, olbaltumvielu struktūru modelēšanai, lai izprastu, kā olbaltumvielas veido savu formu šūnā.

Projekts nav jauns, un pūļa skaitļošanas principu zinātnieki izmantojuši arī līdz šim, bet Covid-19 pandēmija pamudinājusi tajā iesaistīties nepieredzēti lielam skaitam cilvēku. Ja marta vidū, kad par projektu vēstīja arī "Campus", lietotāju skaits bija mērāms simtos tūkstošu, tad mēnesi vēlāk "Folding@home" var lepoties ar miljonu jaunu lietotāju.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!