Britu psihiatri Muhameds Aršads un Maikls Ficdžeralds arī apgalvo, ka ar šo smago slimību varētu būt saistīts Mikelandželo neparastais talants.

Mikelandželo mērķtiecīgais darbs, neparastais dzīvesveids, ierobežotās intereses, nesabiedriskums un dažas atsevišķas epizodes esot raksturīgas autisma vai līdzīgas garīgas slimības - Aspergera sindroma - slimniekiem.

Šis "dīvainais un nevienam nepiesaistītais cilvēks" dzīvoja īpašā pasaulē, "iegrimis pats savā realitātē".

Autisma slimniekiem ir grūti kontaktēties ar apkārtējiem, tomēr bieži piemīt radošas spējas mākslā vai zinātnē.

Pētījuma autori uzsver, ka Mikelandželo pilnībā atbilst šim aprakstam.

Patoloģija māksliniekam sāka attīstīties jau bērnībā pēc biežajiem strīdiem ar tēvu, kas viņu regulāri arī sitis.

Kļuvis par meistara Domeniko Girlandajo mācekli, Mikelandželo parādīja neparastu talantu, kas tomēr nepalīdzēja rast kopēju valodu ar apkārtējiem.

Britu psihiatri viņam piedēvē veselu psihiatrisku traucējumu buķeti - paranoju, šizofrēniju un narcisismu.

Tomēr mākslas vēsturnieki mediķiem kategoriski iebilst. Džeimss Holls, grāmatas "Mikelandželo un cilvēka ķermeņa jaunradīšana", uzskata, ka nav pamata viņu uzskatīt par garīgi slimu. Rakstura īpašības, kas minētas kā traucējumu pazīmes, piemīt daudziem māksliniekiem, viņš uzsver, piebilstot, ka pēdējā laikā kļuvis moderni meklēt ģēnijiem slimības iezīmes. Piemēram, El Greko savdabīgo manieri daži skaidro ar šķielēšanas sekām.

No otras puses, frāze "no ģenialitātes līdz neprātam - viens solis" visai bieži izrādās patiesa. Dažādas psihiskas slimības bijušas gleznotājam Vinsentam van Gogam, dzejniekam Džonam Kītsam, komponistam Ludvigam van Bēthovenam, rakstniecei Mērijai Šellijai un daudziem citiem talantīgiem ļaudīm.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!