Cavum Clouds
Foto: NASA Earth Observatory image by Michala Garrison, using MODIS data from NASA EOSDIS LANCE and GIBS/Worldview

No augšas tie izskatās tā, it kā kāds būtu paņēmis gigantisku caurumotāju un izspiedis viendabīgajā mākoņu segā caurumus gluži kā iesiešanai sagatavotā dokumentā. Kā veidojas šī parādība, ko pirms mēneša debesīs virs Floridas iemūžinājis NASA satelīts "Terra"?

Patiesībā šis fenomens nav nedz pirmo reizi novērots, nedz kaut kas jauns. Par to ziņas dokumentētas jau kopš pagājušā gadsimta 40. gadiem. Un pirms 15 gadiem arī pirmo reizi izskaidrots, kā veidojas šie caurumi mākoņos, kas tomēr nav pārāk bieža parādība.

Neizbrīna, ka daudzi cilvēki, tos novērojot no zemes, piesaukuši kaut ko neizskaidrojamu un pat atbraucējus no citām planētām (protams, kā tad bez tā). Šī parādība tiešām vizuāli var atgādināt lidojošo šķīvīti – esot tieši zem cauruma, tas bieži vien ir gandrīz perfekti apaļš. Raugoties no tālienes, tie izskatās iegareni, ovāli. Parādība, ko angliski dēvē dažādos vārdos – gan par fallstreak hole, gan par hole punch cloud vai cavum cloud – veidojas, kad pārdzesēts ūdens mākoņos pēkšņi sasalst vai iztvaiko.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!