Tu esi nupat cītīgi iztīrījis zobus ar labu zobu pastu, kas atbilst visām vadlīnijām. Esi arī izmantojis elektrisko zobu birsti, ko rekomendē speciālisti. Ko tālāk? Zobu pastu tikai izspļaut, vai tomēr muti arī kārtīgi izskalot ar ūdeni vai mutes skalojamo līdzekli? To raidījumā "Zinātne vai muļķības" vaicājām divām zobārstēm.

Vispirms – kādai jābūt zobu pastai, lai tavs zobārsts un zobu higiēnists nerauktu pieri un nekratītu ar pirkstu? Galu galā veikalos klāsts ir gandrīz tikpat plašs, cik cukuroto dzērienu piedāvājums. Ar tādu un šitādu garšiņu, bērniem un pieaugušajiem. Balinošās un saudzējošās. Emalju pasargājošās un atjaunojošās. Ar un bez "eko" marķējumiem. Pa dažiem eiro un arī pa 15 eiro. Kā izvēlēties labāko? Vai tiešām vienmēr pašas dārgākās būs arī labākās?

"Man šis jautājums jau ir apnicis. Ir skaidras vadlīnijas, kādai ir jābūt zobu pastai," skaidro sertificēta zobārste un zobu protēziste Viktorija Artjomentko. Pirmkārt, fluorīda saturam zobu pastā jābūt 1450 ppm jeb daļiņām uz miljonu. Tas ir pietiekami, lai nodrošinātu efektīvu zobu aizsardzību. Otrkārt, Artjomenko neiesaka regulāri lietot pastas ar balinošu efektu. "Ir ļoti daudz mārketinga, kas zobiem nepalīdz. Taču ir lietas, kas tiešām jāzina. Lai dabūtu fluorīdu iekšā zobu pastā, tas ir diezgan dārgs process," saka daktere. Tāpēc pašas lētākās pastas varbūt nebūs labākā izvēle.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!