Kā novecot skaisti un veselīgi – šādu jautājumu šķetinājām jau otrajā raidījuma "Zinātne vai muļķības" epizodē, kur viesos bija dermatoloģe Lauma Valeine. Noskaidrojām to, kas mūsu ādai var kaitēt. Izrādās, ne tikai ilgstoša uzturēšanās saulē bez aizsarglīdzekļiem, smēķēšana un alkohols. Nekā laba nebūs arī tad, ja par ādu rūpēsimies pārlieku daudz un turklāt ar nepiemērotiem līdzekļiem. Dermatoloģi ļoti satrauc kāda pēdējā laika tendence.

"Mani kā ārstu un kā mammu visvairāk satrauc tas, ka bērni sāk lietot kosmētiskos līdzekļus, kas ir viņiem nepiemēroti – nepiemēroti bērna ādai. Mazas meitenes sāk lietot serumus, krēmus, kas paredzēti nobriedušai ādai. Ir fenomens "Sephora Kids". Ir šāda populāra kosmētikas veikalu ķēde "Sephora", kas ir visu meiteņu sapnis. Runājam par 10, 12, 14 gadus vecām meitenēm, kas veikalos pērk neskaitāmus kosmētikas līdzekļus. Iedvesmas avoti un elki ir dažādi jaunieši no "TikTok", slaveni dziedātāji, aktieru bērni, trendseteri," stāsta Valeine.

Pēdējā gada laikā pie viņas vairākkārt vērsušās izmisušas pacientes, kas nezina, ko iesākt ar savām atvasēm – bērns neklausa un smērē virsū visu pēc kārtas. Sākot ar hialuronskābi saturošiem līdzekļiem, kas tik lielu kaitējumu nenodarīs, līdz pat retinolam vai citām ļoti aktīvām vielām, kas nav vajadzīgas. "Tās pat nobriedušai ādai jālieto ļoti stingri pēc protokola tikai kursu veidā. Šī ir tendence, kas ir ļoti satraucoša," uzskata ārste.

Ko iesākt? Vai bērniem un pusaudžiem par sejas ādu nebūtu jārūpējas nemaz? Tā arī gluži nav. Turklāt aizliegt lietot ādas kopšanas līdzekļus pavisam diez vai būtu labākais ceļš – ārstes ieskatā tas var radīt vēl lielāku pretestību.

"Mans kā ārsta viedoklis un uzdevums ir izskaidrot, ka bērna vai pusaudža vecumā ir pilnīgi citādāka āda un ādas vajadzības." Ārste stāsta un izglīto par vienkāršiem un nepieciešamiem ādas kopšanas soļiem un atgādina, ka savulaik, viņas paaudzes laikā, bērniem par ādas kopšanu vispār nekas daudz netika stāstīts.

Šobrīd ir otra galējība, kur mazām meitenēm ir jau septiņu vai astoņu soļu ādas kopšanas rituāls. "Tas var radīt neprognozējamas sekas, ja barojam ādu ar to, ar ko tā būtu jābaro pēc 10 vai 20 gadiem. Jāsaprot arī, ka liela daļa šajos līdzekļos esošo aktīvo vielu ietekmē ne tikai ādu, bet virsnieres, vairogdziedzeri, endokrīno sistēmu. Ja cilvēks šādā agrā vecumā sāk lietot tik daudz aktīvas vielas saturošu produktu, tas var ietekmēt orgānu sistēmu kopumā," brīdina dermatoloģe.

Raidījumā diskutējam, no cik gadu vecuma tad ir pieņemams sākt uztraukties par novecošanos un lietot "anti-age" kosmētiku. Vai pieres raukšana novedīs pie grumbām, un kāpēc cilvēki uz sejas liek gliemežus?

Raidījumu klausies "Spotify", "Apple Podcasts" kā arī citās podkāstu platformās. Video formātā tas skatāms "YouTube".

Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par podkāsta un rakstu sērijas "Zinātne vai muļķības" saturu atbild AS "Delfi".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!