Vai olas jātur ledusskapī? Vai atvērtu kečupu, kas bijis līdzi piknikā, pēc tam vēlams likt atpakaļ ledusskapī un izmantot vēlāk? Šajā raidījuma "Zinātne vai muļķības" epizodē, kas tapusi sadarbībā ar zinātnisko institūtu BIOR, spriežam par dažādiem ar pārtikas drošību saistītiem jautājumiem. Tostarp par to, kā mājas apstākļos pareizi pārtiku uzglabāt.
Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Pārtikas institūta docente Liene Ozola norāda, ka visbiežāk grēkojam ar temperatūras režīmu maiņām. Piens tiek ņemts ārā no ledusskapja, paturēts kādu laiku istabas temperatūrā, tad atkal tiek likts atpakaļ ledusskapī, un tā vairākas reizes. Vai arī paņemam līdzi uz pikniku kādas mērces, kur tās tiek gan atvērtas, gan ir kādu laiku tiešos saules staros, gan arī uzglabāšanai neoptimālā temperatūrā. Ja produktu neizlietojam līdz galam, vedam mājās un liekam ledusskapī, kaut tas pusi dienas jau stāvējis karstumā un saulē. Tas noteikti nenāks par labu produkta derīguma termiņam, bilst Ozola.
BIOR direktore Olga Valciņa norāda, ka cilvēki nereti arī pieļauj kļūdas, izvietojot produktus ledusskapī. Ātri bojājošos produktus liek durvju plauktos, kur ierasti ir augstāka temperatūra nekā ledusskapja galvenā nodalījuma vidū. Tāpat ledusskapjus bieži "pārstūķējam". "Tas samazina gaisa cirkulāciju, paaugstinās gaisa temperatūra ledusskapī. Tāpat cilvēki ledusskapī mēdz ielikt siltus produktus, kas uz laiku strauji paaugstina temperatūru," stāsta Valciņa. Turklāt ne vienmēr ledusskapis uzregulēts uz pareizu temperatūru. Ja optimāli ir galvenajā nodalījumā no +2 līdz +6 grādu temperatūra, tad pētījumi rāda, ka reizēm tā ir par augstu, proti, ap +8 līdz pat +12 grādiem. Tas pats ar saldētavu, kur jābūt vismaz -18 grādiem. "Ir gadījumi, kad tie ir tikai -6 vai -12 grādi, kas ir stipri par maz," stāsta BIOR direktore.
Kuri no produktiem jāliek ledusskapī? Vai olas ir to starpā? Valciņa iesaka visnotaļ vienkāršu likumu, ko ievērot – ja veikalā produkts ir bijis ledusskapī, tad arī mājās tas ir jāliek ledusskapī. Pavisam vienkārši. Tātad, ja olas veikalā glabātas plauktā, ne ledusskapī, tad arī mājās tās nav jābāž ledusskapī.
Visu sarunu par drošu pārtiku vari klausīties platformās "Spotify" un "Apple Podcasts", kā arī skatīties "YouTube". Ar ekspertēm raidījumā spriežam par to, ko darīt ar vecu kefīru, ja tas jau no paša sākuma ir skābs. Kādas ir lielākās kļūdas, ko cilvēki pieļauj ēdienu uzglabāšanā? Vai no veikala pārnesti augļi jāmazgā ar ziepēm? Un – ko iesākt ar 25 gadus vecu lazanju?
Zinātniskais institūts BIOR ir valsts nozīmes pētniecības centrs, kas izstrādā inovatīvas pētniecības metodes un rada jaunas, praktiski pielietojamas zināšanas dažādās jomās. Sadarbībā ar Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādi Latvijā jau ceturto gadu tiek rīkota kampaņa par pārtikas drošību "Safe2Eat" jeb par pārtiku bez riskiem veselībai. Tā norisināsies līdz oktobra beigām.