Raidījuma "Zinātne vai muļķības" jubilejas epizodi atzīmējām ar viesošanos Rīgas pilī. Atskatoties uz aizvadīto gadu, nospriedām – kāpēc gan jautājumus, kurus uzdevām zinātniekiem un ekspertiem, neuzdot arī Valsts prezidentam?
Esam veltījuši vairākas epizodes tematiem, kas saistīti gan ar kritisko domāšanu, sazvērestību teorijām, gan ar to, vai viedierīces tiešām padara cilvēkus dumjākus. Esam runājuši par to, kādu lomu šajos procesos spēlē sociālie tīkli un mākslīgais intelekts.
Prezidents Edgars Rinkēvičs sociālajos tīklos ir diezgan pamanāms. Domājams, daļa pat piekritīs, ka viņš šobrīd ir valstī viens no zināmākajiem dzīvnieku fotogrāfiem – ieraksti, kur prezidents redzams kopā ar kādu dzīvnieku, allaž izpelnās daudz "laiku".
Tomēr prezidenta amats uzliek arī zināmus ierobežojumus – nevar gluži sociālajos tīklos rakstīt visu, kas vien ienāk prātā. Tāpēc jautājām, kurš menedžē Valsts prezidenta sociālos tīklus.
"Visus sociālos medijus, kas nu man ir – X jeb bijušo "Twitter", "Facebook", "Instagram", arī "LinkedIn", es pats pārvaldu – nevienam citam nav pieejas," uzsver Rinkēvičs. Katram no tiem gan ir sava funkcija un, tā teikt, lietošanas politika. "X vairāk ir domāts informācijas iegūšanai. Manā izpratnē tas šobrīd ir visātrākais ceļš, kā saņemt kādu informāciju, ja seko pietiekamam skaitam ziņu aģentūru, lielo mediju. Vai arī, lai nodotu kādu ziņu. Īss ieraksts X ir pats ātrākais ceļš," stāsta prezidents. "Instagram" kontā ievietotais saturs ir mazāk oficiāls. "Tur vairāk ir plus mīnus privātas lietas."
Šie abi ir prezidenta visbiežāk izmantotie sociālie mediji. Un tiem, kas cer Rinkēviču atrast "TikTok" – nebūs. Neviens no tur atrodamajiem Edgariem Rinkēvičiem nav īstais konts.
Prezidents piekrīt, ka ar informāciju pārbagātajā mūsdienu realitātē ir sarežģīti izfiltrēt, kas ir patiess, kas nē. "Arī man šad tad licies – kā tas var būt? Gandrīz uzķeros, bet tad sāku pētīt – nē, tā nav taisnība." Var runāt par medijpratības veicināšanu sabiedrībā, taču, prezidenta ieskatā, pirmais likums ir – būt vērīgam un nesteigties ar secinājumiem.
"Zinātne vai muļķības" jubilejas epizodē, ko vari klausīties "Spotify", "Apple Podcasts" un skatīties "YouTube", uzzināsi arī par Rīgas pils spoku un to, vai Valsts prezidenta kancelejas darbu ietekmē mēness fāzes. Ja nopietni, tad Rinkēvičs raidījumā arī sniedz ieskatu par to, cik liela nozīme diplomātijā ir ķermeņa valodai, kā arī atklāj kādu īpašu Jūrmalas rezidences īpašību, kas reizēm palīdzējis diplomātiskās sarunās.