Novembī raidījums "Zinātne vai muļķības" svin gadu, kopš klausītājus sasniedz arī video formātā. Atzīmējām ar vērienu, viesojoties Rīgas pilī un iztaujājot Valsts prezidentu Edgaru Rinkēviču par gan par prezidenta darba niansēm, gan par to, vai valdība no mums slēpj ziņas par citplanētiešiem. Un galu galā – vai mēness fāzēm ir kāda ietekme uz prezidenta darbu.

Tātad – vai Valsts prezidenta kanceleja ņem vērā mēness fāzes, plānojot darba grafiku?

"Nē, bet pilnmēnesi mēs izjūtam. Zinu, ka zinātniski ir pierādīts pretējais, bet praktiski redzam, ka iesniegumu skaits, turklāt grūti saprotamu iesniegumu, skaits dubultojas," stāsta prezidents. "Zvana pasaules valdnieki, zvana dažādi cilvēki, kas pieprasa to vai citu lietu atrisināt, kuru Valsts prezidents atrisināt nevar."

Prezidents arī atzīst – ja kaut kas nogājis greizi pašiem, tad visu var ērti novelt uz pilnmēness efektu.

Arī iepriekš raidījumā esam runājuši par pilnmēness efektu, un zināma ietekme parādās arī datos. Taču noteikti ne tāda, kādu iedomājas vairums. Informācijas uztveres pētnieks Mārtiņš Priedols norādīja: "Ir pētījumi, kas apstiprina, ka pilnmēnesī samazinās slepkavību skaits, samazinās noziegumu skaits. It sevišķi, ja nav apmācies." Iemesls ir vienkāršs – ārā ir gaišāks. "Cilvēki nejūtas tik droši, lai pastrādātu noziegumu."

Pilnmēness un cilvēks – kā tad ir patiesībā?

Sabiedrībā un sociālajos tīklos nereti var dzirdēt pieredzes stāstus par pilnmēness ietekmi uz cilvēka uzvedību. Visbiežāk šie pieredzes stāsti nāk no cilvēkiem, kas strādā apkalpošanas sfērā, zvanu centros un medicīnā. 1995. gadā 43% aptaujāto cilvēku ticēja, ka mēness fāzes izmaina cilvēku uzvedību, kā arī no aptaujātajiem medicīnas profesiju pārstāvjiem 81% piekrita apgalvojumam, ka pilnmēness izmaina cilvēku uzvedību.

Kā tad ir? Vai tiešām mēness fāzes mūs ietekmē un vai tad, kad ir pilnmēness, cilvēki izturas "trakāk" un uzvedība saasinās?

Par to vairāk lasi šajā rakstā.

Paturpinot par to, kas notiek ārpus Zemes, prasījām prezidentam arī par to, vai, viņaprāt, eksistē citplanētu dzīvība. Un ja eksistē, vai valdība no mums slēpj kontaktus ar citplanētiešiem. To vari uzzināt, klausoties raidījumu "Spotify", "Apple Podcasts" un skatoties "YouTube".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!