skābēti kāposti, uzturs
Foto: Shutterstock

Skābēti kāposti rudenī iet uz urrā! Ne tikai veikalu plauktos tie vilinoši un kārdinoši sarindoti, bet arī tirgū sortiments ir bagātīgs. Un galu galā – cik tur tā darba?! Sarīvē kuplās kāpostgalvas, pieber sāli un gaidi, kad rūgšanas process izdarīs savus brīnumus. Bet vai skābēti kāposti tik tiešām ir ne vien baudījums garšas kārpiņām, bet arī lielisks papildinājums veselīgam uzturam? Un kā ar citiem fermentētiem produktiem, piemēram, pēdējo gadu hitu kombuču? Par to stāsta dietoloģe Lolita Neimane.

Šajā rakstā uzziniet:

  1. Kādēļ vērts ēdienkartē iekļaut fermentētus pārtikas produktus, un kādi ir riski?

  2. Vai fermentēti produkti palīdzēs cīņā ar lieko svaru?

  3. Kādēļ nevajadzētu aizrauties, pārlieku daudz dzerot kombuču?

Neimane stāsta, ka ir ļoti daudz pētījumu par raudzētiem produktiem, tai skaitā kāpostiem, kas apstiprina to labās īpašības. Protams, ir arī zināmi riski. Rūgšanas procesā reizēm var rasties kādas ne tik labas baktērijas, bet to uzreiz pēc garšas un smaržas var sajust. "Ja ir glumi un nelabi ož, skaidrs, ka tādus produktus neēdam. Ja ilgstoši tur siltā telpā, var gadīties, ka beigās tie paši kāposti būs pārskābuši."

Un tajos var iedzīvoties mikroorganismi. Vienkāršākais no tiem ir lactobacillus. Ir mazs risks, ka tādos produktos varētu veidoties nitrīti. Atkarīgs no tā, cik produkts ir sāļš, – ja pārlieku, tad ir risks nelabvēlīgi ietekmēt kuņģi. Bet kopumā mikroorganismi jeb probiotiķi iedarbojas uz daudzām bioloģiski aktīvām vielām, kas organismā vieglāk uzsūcas. Un tāpēc arī rodas labvēlīgs efekts veselībai, sākot ar zarnu mikrobiomu jeb gremošanas sistēmu.

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!