Latvijā dzīvo vieni no vientuļākajiem cilvēkiem Eiropā. Tā liecina Eiropas Savienības mērogā veikts pētījums, turklāt vientuļi ir ne tikai seniori, kuriem bērni un mazbērni dzīvo citās pilsētās. Vientulība arvien vairāk skar arī jauniešus. Par to raidījumā "Zinātne vai muļķības" vaicājām klīniskajām psiholoģēm Marijai Ābeltiņai un Inesei Rukai. Lūkojām noskaidrot, vai saziņa internetā var būt labs aizvietotājs komunikācijai reālajā dzīvē.
Abas ekspertes uzskata, ka socializēšanās "muskulis" jātrenē arī ar trīsdimensiju cilvēkiem, ne tikai ekrānos. "Tas ir citādāk nekā slēpties aiz avatara, iesaukas. Varbūt es internetā asprātīgi komunicēju, esmu "kruts" džeks vai džekene, bet, kad izeju ārā, tās ir citas sajūtas," stāsta Ābeltiņa. Viņasprāt, veidojas apburtais loks. Ja jaunieši nekomunicē aci pret aci un nepiedzīvo, ka tas sanāk vai nesanāk, pēc tam to ir arvien grūtāk iesākt.
Viņa neslēpj, ka komunikācija dzīvē var sagādāt neveiklas, neērtas situācijas – neviens nezina, ko teikt un ko iesākt. Neveikls klusums. Taču šīs sajūtas arī ir jāpiedzīvo.
"Ir jāpārkāpj pāri šai sajūtai, lai varētu uztrenēt (socializēšanās prasmes)."
Inese Ruka piebilst, ka digitālā saziņa sniedz tādus ieguvumus, ka nav robežu – var būt draugi otrā pasaules malā, ar kuriem ērti sazināties jebkurā laikā. Taču no otras puses, "daudzi jaunieši tiešām jūtas vientuļāki". Un tas viss vecuma posmā, kad cilvēkam tāpat ir daudz jautājumu par sevi un savu identitāti.
Ābeltiņa piebilst, ka tā ir globāla tendence. Viņa atsaucas uz pētījumu, kas aplūkoja vientulības izplatību pagājušā gadsimta 70. gados salīdzinājumā ar mūsdienām. Ja toreiz par vientulību sūdzējās 11-17 procenti cilvēku, tad šobrīd tie ir jau 40 procenti. Gandrīz puse cilvēku mēdz justies vientuļi. Tostarp jaunieši, kas pārlieki lieto sociālos medijus. "Protams, jāskatās, kā un kāpēc tu tos lieto, kādu saturu patērē. Ja tu skaties tikai uz skaistajām dzīvēm un to, kā visiem viss izdodas, riski justies vientuļam ir lielāki."
Cik daudz ir par daudz? Ruka uzskata, ka cilvēkam jāuzdod sev jautājums – vai man reālajā dzīvē arī kaut kas notiek. "Ja visa dzīve ir tikai sociālajos tīklos, līdzsvara vairs nav."
Visu raidījuma ierakstu meklē "Spotify", "Apple Podcasts" un citās platformās. Video formātā tas atrodams "YouTube". Ar Mariju Ābeltiņu un Inesi Ruku runājam arī par to, kā somi, zviedri un norvēģi spēj būt tik laimīgi, kaut arī pusi gada dzīvo aukstumā un tumsā. Vai būšana vienam un būšana vientuļam ir viens un tas pats? Ko vientuļam cilvēkam darīt pirmssvētku laikā, kad visur uzsver būšanu ģimenes un draugu lokā? Vai svētku laiks var saasināt depresijas izpausmes?
Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par podkāsta un rakstu sērijas "Zinātne vai muļķības" saturu atbild AS "Delfi".