Svētku laikā gribam saviem tuvākajiem to labāko. Un ir cilvēki, kas, labu gribēdami, dāvina dzīvniekus. Senioriem, kas radus varbūt satiek retāk nekā vēlētos, tādējādi nodrošinot kompanjonu ikdienā. Bērnam – lai iemācītu atbildību un rūpes. Taču veterinārārsti Gusts Indāns un Kristaps Reķis sadarbībā ar "PetCity" tapušajā "Zinātne vai muļķības" epizodē atgādina, kāpēc dzīvnieku dāvināšana tomēr nav laba ideja.

Indāns savulaik strādājis universitātes patversmē, kur palīdzējis kolektīvam, kamēr atrasts pastāvīgs veterinārārsts. Viņa pieredzē cilvēki mēdz nepietiekami rūpīgi izsvērt dzīvnieku adopciju un ar to saistītos pienākumus. "Slikti ir izvēlēties tikai pēc izskata – smuks suns, zilas acis, man jāņem!" saka ārsts. "Taču vēl sliktāka ideja ir dzīvniekus dāvināt. Jo īpaši veciem cilvēkiem un maziem bērniem. Lai cik tas neizklausītos nejauki, liela daļa no dzīvniekiem, kas nonāk atpakaļ patversmēs, bija senioriem dāvināti dzīvnieki," stāsta Indāns. Cilvēks ir vai nu nomiris vai arī nebija spējīgs par dzīvnieku parunāties, savukārt dāvinātāji arī vai nu nav spējīgi vai nevēlas uzņemties bez saimnieka palikušā dzīvnieka aprūpi. "Vēlme palīdzēt ir ļoti vērtīga, bet šis lēmums jāapdomā."

Vai tas nozīmē, ka visiem senioriem nu jāpaliek bez mājdzīvniekiem? Tā gan Indāns nedomā. Taču – ja tu nes savam senioram mājdzīvnieku, tad apzinies, ka var kādā mirklī nākties šo dzīvnieku ņemt pie sevis vai vismaz palīdzēt ar aprūpi. "Visiem patīk kaķi un suņi, bet tās ir rūpes un atbildība. Īpaši, ja tu dzīvnieku kādam noliec priekšā kā pārsteigumu – tas ne vienmēr būs pozitīvs pārsteigums."

Kristaps Reķis atgādina, ka tā ir dzīva būtne, un pajoko, ka tad jau arī vientuļam vīrietim vai sievietei var uzdāvināt draugu. "Tas tā, lai vieglāk saprast, cik svarīgs lēmums ir dzīvas būtnes dāvināšana. Tā ir arī sava veida ielikšana cietumā – katrā ģimenē būs savi noteikumi, sava kārtība. Atbalstu adopciju, bet tā jāsakārto un jāizvērtē, vai adoptētājs ir adekvāts un drīkst turēt dzīvnieku." Reķis piebilst, ka tas nozīmē arī papildu tēriņus, ko ne visi iepriekš rūpīgi izvērtē. Liela suņa uzturēšana būs diezgan būtiska izdevumu pozīcija budžetā, tāpēc jāapdomā, vai tiešām šāds dzīvnieks būs laba dāvana kādam, kas varbūt papildu finansiālu slogu nevēlas vai nevar uzņemties, kaut suņi kā tādi šim cilvēkam patīk.

Raidījumā, kas tapis sadarbībā ar "PetCity", uzzināsi arī atbildes uz jautājumiem par to, ko drīkst un ko pavisam noteikti nedrīkst dot ēst suņiem. Uz cik ilgu laiku suni drīkst atstāt mājās vienu? Vai vajadzētu aizliegt selekcionēt tādas sugas kā mopši un franču buldogi, kam ir nosliece uz dažādām veselības problēmām? Vai kaķumētra ir narkotika kaķiem? Un kā pieradināt vāveri? Sarunu ar Kristapu Reķi un Gustu Indānu atradīsi "Spotify", "Apple Podcasts" un "YouTube".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!