Ogošana datos ir manipulācijas paņēmiens, kad tiek atlasīti tikai tie dati un fakti, kas apstiprina vēlamo stāstu. Viss pārējais tiek noklusēts. Šāda vienpusējas informācijas pasniegšana ir īpaši bīstams manipulācijas paņēmiens, jo sniegtā informācija var būt pilnīgi patiesa.

Paņemt tikai to informāciju, kas apstiprina vēlamos uzskatus, un ignorēt pilnīgi visu pārējo – tas ir klasisks manipulācijas paņēmiens. Vakcīnu noliedzēji, kuri ceļ paniku par vakcīnu it kā izraisītu autismu, atsaucas uz vienu vienīgu vecu, sen atspēkotu pētījumu, bet ignorē visus pārējos pētījumus. "Atmiņūdens" pārdevēji atsaucas uz vienu senu, subjektīvu "pētījumu", bet ignorē, ka neviens cits zinātniski kontrolētos apstākļos oriģinālo pētījumu nav spējis atkārtot.

Strukturētais ūdens: zinātne vai muļķības?

Dzēriens, kas veldzē ne tikai miesu, bet arī garu. No dabas nācis, bet cilvēka uzlabots un padarīts pārāks par citiem šķidrumiem. Nē, te nav runa par dievu dziru vīnu vai no miežu iesala brūvētajiem atspirdzinājumiem, bet gan ūdeni. Ne jau kuru katru, bet strukturēto jeb ūdeni "ar atmiņu". Tas uzlabojot koncentrēšanās spēju, nostiprinot imūnsistēmu, palīdzot organismam atbrīvoties no dažādiem "draņķiem" un galu galā pēc enerģiski aizvadītas dienas – palīdzot arī aizmigt. To, cik šajos apgalvojumos zinātnisku faktu, bet cik, tautas valodā runājot, "ūdens", "Campus" devās noskaidrot pie fizikas zinātņu doktores Virgīnijas Vītolas.

Par ūdens strukturēšans mītu un to, kāpēc cilvēki "pavelkas" uz šādiem pseidozinātniskeim produktiem, vairāk lasi, klikšķinot šeit.

Identiski arī Kremlis atlasa tikai informāciju, kas tam ir labvēlīga, bet visu pārējo paslauka zem tepiķa. Baltijā ir arvien vairāk NATO karavīru. Notiek arvien lielākas un plašākas militārās mācības. Debesīs patrulē arvien vairāk lidmašīnu. Tātad NATO ir agresors!

Visi minētie apgalvojumi ir patiesi, bet secinājums ir nepareizs, jo Kremļa propaganda noklusē visbūtiskāko informāciju. NATO sāka palielināt savu militāro klātbūtni mūsu reģionā tikai pēc tam, kad Krievija 2014. gadā iebruka Ukrainā. NATO klātbūtni sāka palielināt, lai aizsargātos no Krievijas agresijas.

Neviens no Kremļa apgalvojumiem par NATO nebija nepatiess vai safabricēts. Tomēr tika izlaista svarīga informācija, kas NATO klātbūtni pagriež pavisam citā gaismā.

Paņemt tikai to daļu faktu, kas atbilst vēlamajam stāstam, ir ļoti spēcīgs manipulācijas paņēmiens, jo tur nav melu, ko varētu viegli pārbaudīt un atspēkot.

Kā aizsargāties pret šo manipulāciju? Diemžēl nav vienkāršu un ātru veidu. Ikvienam ikdienā jābūt kā digitālam detektīvam. Izmanto dažādus informācijas avotus. Meklē un izvērtē arī pretējus viedokļus tam, kam tici. Pārbaudi plašāku kontekstu un kritiski izvērtē informāciju.

--

Šis video ir daļa no projekta "Melns uz balta". Tas ir Valsts kancelejas ilgtermiņa stratēģiskās komunikācijas projekts, lai vairotu Latvijas sabiedrības noturību pret dezinformāciju un citām manipulācijas metodēm informatīvajā telpā. Uzzini vairāk par manipulācijas metodēm melnsuzbalta.lv "Melu mednieku" video sērijās, kā arī iepazīsties ar rokasgrāmatu pret dezinformāciju, rakstiem, podkāstiem un citiem noderīgiem materiāliem, kas palīdzēs atpazīt un pretoties dezinformācijai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!