Medikamenti svara zaudēšanai ietekmē arī sirdi un imūnsistēmu, liecina jauns pētījums
Foto: Shutterstock

Lai arī soctīklos un medijos jau kādu laiku cirkulē informācija par medikamentiem, kas palīdz strauji samazināt svaru, tikai tagad publicēts pirmais pētījums, kas ieskicē to ietekmi uz pilnīgi visu cilvēka veselību, ziņo raidorganizācija BCC. Zinātnieki norāda, ka pētījums "atvēris acis" par šo medikamentu ietekmi uz organismu kopumā.

Analīzē, kurā piedalījās apmēram divi miljoni cilvēku, apskatītas zāles, kas sākotnēji izstrādātās otrā tipa cukura diabēta pacientiem (zināmas ar nosaukumiem "Ozempic" un "Wegovy"), bet kam piemīt "blakusefekts", kas izraisījis milzu interesi arī tiem, kas no diabēta necieš. Proti medikamenti veicina strauju svara zudumu.

Pētījumā secināts, ka šo medikamentu lietošana ir saistāma ar vairākiem ieguvumiem veselībai, no kuriem ne visi ir saistīti ar liekā svara un aptaukošanās mazināšanos. Tāpat atklāti vairāki iepriekš nezināmi riski, piemēram, sāpes locītavās un paaugstināts artrīta un nāvējoša aizkuņģa dziedzera vēža risks.

Tiesa, eksperti uzsver – iegūtie rezultāti prasa rūpīgu analīzi, kā arī medikamentu ietekmi uz cilvēka veselību ilgtermiņā vēl līdz galam nav iespējams izvērtēt. Tāpat būtiski, ka pētījumā izmantoti dati par ASV kara veterāniem ar otrā tipa cukura diabētu, un tas nozīmē, ka iegūta informācija galvenokārt par baltādainiem vīriešiem. Tas nozīmē, ka secinājumus par ietekmi uz sieviešu veselību izdarīt ir sarežģīti, īpaši jautājumos, kas saistīti ar auglību.

"Tas ir jauns lauks," sacīja galvenais pētnieks doktors Zijads al Alijs. Viņš ir arī klīniskais epidemiologs Vašingtonas Universitātē.

Ieguvumi un riski

Potenciālo ieguvumu, lietojot zāles diabēta pacientiem, kas vienlaikus samazina svaru, saraksts ir garš: mazāks sirdslēkmju, insultu, sirds mazspējas un augsta asinsspiediena gadījumu skaits, zemāks dažādu vielu (tostarp alkohola, opioīdu un kanabisa) atkarību risks, samazinājās arī šizofrēnijas gadījumu skaits, domas par pašnāvību, kā arī krampju lēkmes. Ziņots arī par Alcheimera slimības riska samazinājumu par 12 procentiem. Novērots arī mazāks aknu vēža, muskuļu sāpju un hronisku nieru slimību gadījumu skaits, kā arī bakteriālo infekciju un drudža samazinājums.

Taču novērotas arī gan iepriekš zināmas, gan jaunas nepatīkamas blakusparādības. Piemēram, cilvēkiem biežāk radās problēmas gremošanas sistēmā. Biežāk tika novērota slikta dūša, vēdera sāpes, kuņģa iekaisums, divertikulīts (sāpīgu zarnu izspiedumu iekaisums) un hemoroīdi.

Dati, kas publicēti žurnālā "Nature Medicine", kā biežākās blakusparādības uzrādīja arī zemu asinsspiedienu, ģībšanu, galvassāpes, traucētu miegu, nierakmeņus, nieru iekaisumu un dažādas kaulu vai locītavu sāpes, tostarp artrītu.

"Man tas noteikti bija acis atveroši – redzēt tik daudzveidīgu ietekmi uz dažādām orgānu sistēmām," BBC pastāstīja pētnieks al Alijs. Ļoti daudzi pozitīvie zāļu efekti ir tieši saistīti ar svara samazināšanos aptaukošanās un liekā svara gadījumā. "Aptaukošanās ir kaitīga smadzenēm. Aptaukošanās kaitē garīgajai veselībai. Aptaukošanās ir kaitīga sirdij. Aptaukošanās varētu būt visu slimību māte," uzsver pētnieks.

Ietekmē visas organisma sistēmas

Tomēr šķiet, ka medikamenti tieši ietekmē arī šūnu un audu darbību ķermenī. "Ozempic" un "Wegovy" satur vienu un to pašu aktīvo vielu, semaglutīdu, tikai dažādās devās, un tas imitē hormonu GLP-1 (glikagonam līdzīgs peptīds-1). Šis hormons, kas izdalās pēc ēšanas, ceļo caur asinīm un saistās ar receptoriem smadzenēs, signalizējot, ka kuņģī ir ēdiens. Tāpēc cilvēks jūtas mazāk izsalcis.

Tomēr GLP-1 receptori atrodas visā ķermenī, ne tikai smadzenēs. Tie atrodas arī sirdī un dažās imūnsistēmas daļās. Tāpēc jāpatur prātā, ka zemais iekaisuma līmenis, kas pēc būtības ir imūnsistēmas reakcija, var ļoti plaši ietekmēt cilvēka veselību.

Mēģinot izdarīt secinājumus par iegūtajiem datiem, al Alijs norāda, ka cilvēkiem, kam aptaukošanās un liekais svars jau rada ļoti negatīvu ietekmi uz veselību, informācija par potenciālajiem ieguvumiem var būt stimuls uzsākt medikamentu lietošanu, tomēr gadījumos, kad palielināta ķermeņa masa vēl nav radījusi negatīvas sekas, kas strauji jārisina, riski būs lielāki par ieguvumiem.

Ilgtermiņa ietekmes izprašanai vajag laiku

Ir pāragri izdarīt noslēdzošus secinājumu par zāļu ietekmi uz veselību ilgtermiņā, tomēr pētnieki izsaka cerību, ka tuvāko gadu laikā informācijas būs krietni vairāk. Piemēram, pašlaik notiek pētījumi par to, vai pozitīvā zāļu ietekme uz Alcheimera slimības riskiem atbilst patiesībai, jo Alcheimera slimība parādās apmēram 10 gadus pirms tiek novēroti pirmie simptomi. Pašlaik pieejami dati ir par krietni īsāku laika posmu.

Stīvens O’Rahillijs, profesors Kembridžas Universitātē, uzsver, ka jaunais pētījums ir jāinterpretē ļoti rūpīgi. Viņš piebilst, ka pētījums apliecina – cilvēkiem ar cukura diabētu medikamenti ir droši. Tomēr, kas attiecas uz citiem pacientiem, tālāki pētījumi ir "ar lielu interesi gaidīti."

Viņaprāt, pārsteidzošākais atklājums bija locītavu sāpju palielināšanās, jo svara samazināšanai vajadzētu samazināt slodzi uz locītavām, saka O’Rahillijs. Tāpat viņš norāda, ka, ņemot vērā medikamentu ietekmi uz GLP-1 receptoriem, šo zāļu ietekme ir "zināmā mērā neparedzama," un, lai gan daži iekaisuma traucējumi var tikt atviegloti, citi, iespējams, var tikt saasināti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!