Vai fetišs un kinks ir viens un tas pats? Kā justies brīvāk un labāk izprast sevi attiecībās? To raidījuma "Zinātne vai muļķības" Valentīna dienai veltītajā epizodē, kas tapusi sadarbībā ar intīmpreču veikalu "yesyes.lv" taujājām veikala pārstāvei Vikijai Klišānei un psiholoģei Kristīnei Balodei.

Tātad, vai starp šiem abiem jēdzieniem liekama vienādības zīme? Ne gluži.

Klišānes ieskatā "fetišs ir nopietnāks pasākums, bez kura cilvēks gandrīz nevar iztikt". Ar to saistās vai nu seksuālās baudas augstākais punkts, vai reizēm pat tas ir vienīgais veids, kā cilvēks var sasniegt seksuālo uzbudinājumu. Vai nu lateksa kostīmā, vai nekā. "Savukārt kinks vienkārši ir nedaudz ārpus normas, kaut kāds interesantāks pasākums, aktivitāte vai lieta, ko patīk pielietot vai darīt."

Kristīnes Balodes ieskatā fetišs ir ierobežojošs lielums. Viņa min piemēru ar kompulsiju, ka obligāti jānomazgā rokas, ienākot telpā. "Ja nenomazgāju rokas, aug trauksmes līmenis, nespēju mijiedarboties. Uz fetišiem var paskatīties šādā veidā. Tā ir diezgan cieša saikne ar kaut ko, bez kā nejūtu brīvību realizēt sevi jebkādā formā.

Taču kinks savā dziļākajā būtībā ir pratība lietot savus maņas orgānus baudas un stimulācijas celšanai," bilst psiholoģe. Citiem tas var būt "dirty talk", citiem – noteikti aromāti vai garšas. Viņa arī negribētu saistībā ar kinkiem lietot apzīmējumus "normāls" vai "ārpus normas". Katrs ir citādāks, un tur noteikti nav nekas ārpus normas, kamēr vien tas neaizskar kāda cita tiesības.

"Laikmetīgajā zinātnē aizvien vairāk runājam par to, ka arī fetišs ne vienmēr saistīts ar seksuālas baudas gūšanu," viņa piebilst. Tas var būt arī ļoti kaislīgu golfa spēlētāju klubiņš ar savu kopienu, savu leksiku un paradumiem. Dažādu fetišu kopienas viņas ieskatā dod "brīvu vidi no citu cilvēku vērojošās acs", un tajā nav nekā slikta, ja netiek pārkāptas to cilvēku robežas, kas šajās darbībās nevēlas iesaistīties. "Tas nenozīmē nedz kļūšanu vardarbīgam nedz ģimeņu izpostīšanu. Tas vispār nav par to."

Balode skaidro, ka seksuālā labklājība ir saistība ar risku piedzīvot. "Man ir jāiet un jāpamēģina. Var izrādīties, ka man ir fetišs, ko man jāattīsta un jāizprot. Bet varbūt tā vienkārši ir mana kinkīgāka izpausme, kurā iegūšu lielāku brīvību un atbrīvošos no kāda lieka kauna, arī drošāk varēšu pārstāvēt sevi attiecībās."

Par to, kādi ir latvieši gultā, kā tehnoloģijas mainījušas izpratni par seksualitāti, kā arī atbildes uz interesantiem klausītāju jautājumiem, vairāk uzzināsi raidījuma "Zinātne vai muļķības" Valentīna dienas epizodē, kas tapusi sadarbībā ar "yesyes.lv". To atradīsi podkāstu platformās "Spotify" un "Apple Podcasts", kā arī video vari skatīties vietnē "YouTube".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!