Viltus dilemmas ļauj ierāmēt notiekošo viegli saprotamā, vienkāršotā "melns pret baltu" pasaules skatījumā. Tomēr šāds melnbalts rāmējums parasti ir manipulatīvs un izveidots par labu Kremlim. Noreducēt sarežģītus jautājumus uz diviem variantiem ir populārs ierocis Kremļa propagandas arsenālā.

Putina Krievija vienmēr uzstāj, ka iestājas par mieru Ukrainā. Tas ir manipulācijas triks, kas cenšas iedalīt visus divās nometnēs. Krievija, redz, iestājoties par mieru, bet visi pārējie – Ukraina, Eiropa, NATO un Baltija – tiek ierāmēti kā kara kurinātāji. Tā ir viltus dilemma, kas noreducē sarežģīto pasauli uz divām primitīvām, manipulatīvām kategorijām.

ASV prezidents Donalds Tramps acīmredzot ir uzķēries uz šī manipulatīvi vienkāršotā Kremļa pasaules skatījuma, jo atkārto identiskus Kremļa vēstījumus. No Trampa pēdējo dienu izteikumiem izriet, ka Putins ir par mieru, kamēr Volodimirs Zelenskis it kā neesot par mieru, jo nepadodas Putinam.

Tomēr pasaule reti kad ir melnbalta. Parasti pastāv dažnedažādas nokrāsas. Lai gan Kremlis noreducē visu uz primitīvu, bināru izvēli, konflikts Ukrainā ir ļoti sarežģīts. Ja Krievija tiešām būtu par mieru, tad Kremlim tikai atliek dot pavēli saviem karavītiem atkāpties no frontes līnijas, un karš beigtos. Neaizmirsīsim, kas uzsāka karu Ukrainā. Tā bija Krievija.

Arī miers var būt dažāds. Ukrainai par jebkuru cenu uzspiests miers nebūs nekāds miers. Ja Rietumvalstis Ukrainai nedod nekādas drošības garantijas, šāds "miers" būtu tikai iespēja Kremlim atgūt spēkus un atsākt karu ar Ukrainu sev izdevīgā brīdī. Šāds viltus "miers" Kremlim būtu ļoti izdevīgs.

Šī manipulācija piedāvā tikai divus variantus, apzināti noklusējot visus pārējos. Tas liedz cilvēkiem veikt objektīvu izvēli. Bieži abi scenāriji viltus dilemmā tiek pasniegti kā pretstati. Vēlamais scenārijs – kā lielisks un loģisks. Nevēlamais – kā briesmīgs un muļķīgs. Tomēr tā nav vienīgā problēma ar šo manipulāciju. Tās mērķis ir arī likt cilvēkam nosliekties uz manipulatoram patīkamo izvēli. Šī metode ir tik spēcīga, jo manipulē ar emocijām – sliktais variants parasti ir negatīvs vai pat katastrofāls.

Šī manipulācija ir bieži izmantots ierocis Kremļa propagandas arsenālā. Kad Krievija rīkoja viltus referendumu Krimā, tas piedāvāja iedzīvotājiem viltus dilemmu. Vai nu dzīvosiet nacismā, vai arī pievienojieties Krievijai un dzīvojiet mierīgi. Noticot šai viltus dilemmai, izvēle ir skaidra. Bet vai tā bija vienīgā izvēles iespēja? Protams, ka nē. Referendums bija falšs, un arī viltus dilemma nebija patiesa.

Turklāt bieži vien šī manipulācija ir tikai tukšs Kremļa blefs, lai atturētu pretiniekus no rīcības. Kopš Krievijas 2022. gada iebrukuma Ukrainā Putins ir atkārtoti brīdinājis Rietumvalstis, ka karadarbība jāierobežo Ukrainas teritorijā. Ja Ukraina iebruks Krievijā, tas novedīs pie kodolkara. Ukraina 2024. gada augustā iebruka Krievijas Kurskas apgabalā. Kodoltriecieni pret Ukrainu kā atbilde nesekoja.

Šādas viltus dilemmas ir mums visapkārt ne tikai politikā, bet arī ikdienā. Kad saskaries ar melnbaltu izvēli, ir jāaizdomājas, vai šeit tiešām pastāv tikai divas iespējas? Ja atbilde ir "nē", tev ir darīšana ar viltus dilemma. Jāpieslēdz kritiskā domāšana un jāsāk analizēt – kādas alternatīvas šeit tiek noklusētas?

--

Šis video ir daļa no projekta "Melns uz balta". Tas ir Valsts kancelejas ilgtermiņa stratēģiskās komunikācijas projekts, lai vairotu Latvijas sabiedrības noturību pret dezinformāciju un citām manipulācijas metodēm informatīvajā telpā. Uzzini vairāk par manipulācijas metodēm melnsuzbalta.lv "Melu mednieku" video sērijās, kā arī iepazīsties ar rokasgrāmatu pret dezinformāciju, rakstiem, podkāstiem un citiem noderīgiem materiāliem, kas palīdzēs atpazīt un pretoties dezinformācijai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!