Campus  - 759
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Pat ar efektīvu vakcīnu arsenālā jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 pandēmijas iegrožošana varētu izrādīties liels izaicinājums, bažas pauduši Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pārstāvis. Pamatu bažām vieš gan tas, cik efektīvi lielā apjomā varētu saražot vakcīnu, gan tas, cik efektīvas būtu apgādes ķēdes, lai vakcīnu īsā laika posmā izplatītu visā pasaulē. Visbeidzot satraukums ir arī par vakcīnu pretinieku kustību. "Gatavojies vakcīnu informācijas karam", šonedēļ vēsta virsraksts "The New York Times", uzsverot – kaut vakcīna pret Covid-19 vēl ir miglainās tālēs, tas neliedz vakcīnu pretiniekiem jau tagad biedēt ar gaidāmajām blaknēm vai pat vispasaules sazvērestību, kuru diriģējot Bils Geitss.

Tas, cik drīz dzīve varēs atgriezties normālās sliedēs gan tādās pandēmijas smagi skartās valstīs kā ASV, gan vispār pasaulē, lielā mērā var būt atkarīgs no efektīvas vakcīnas un tā, cik veiksmīgi tā tiks izplatīta un likta lietā. Vakcīnu izstrāde ir ilgstošs process un normālos apstākļos no pētījumu uzsākšanas līdz vakcīnas nonākšanai apritē paiet vairāk nekā desmit gadi. Šī brīža situācija, protams, nav "normāli apstākļi", bet pat šādā supertempā, pie vakcīnas strādājot daudzām zinātnieku komandām visā pasaulē, ir zināmi limiti, cik ātri to var radīt, pārbaudīt tās efektivitāti un drošumu, saražot un reģistrēt (pieņemot ideālo scenāriju, ka visos šajos posmos nav nekādas aizķeršanās).

ASV galvenā amatpersona infekciju slimību jautājumos Entonijs Fauči ASV Senātu otrdien brīdināja, ka vakcīna pavisam noteikti nebūs gatava līdz jaunā semestra sākumam, un par klātienes mācībām ierastā režīmā lielas cerības lolot nevajag.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!