Latvijas Universitātes Lāzeru centrs iesaistīsies smalkā CERN eksperimentā

Laikā, kad Latvijas Republikas Ministru kabinets atrodas līguma noslēgšanas procesa nobeiguma fāzē ar Eiropas Kodolpētījumu organizāciju CERN par Latvijas līdzdalību CERN asociētās valsts statusā, Latvijas Universitātes (LU) Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (FMOF) Lāzeru centrs ir kļuvis par CERN Antiūdeņraža eksperimenta (Antihydrogen Experiment: Gravity, Interferometry, Spectroscopy – AEgIS) sadarbības pilntiesīgu partneri.

Marta beigās LU un CERN parakstīja oficiālu vienošanos par zinātnisko institūciju iesaisti CERN Antiūdeņraža eksperimentā. Parakstītais līguma pielikums oficiāli apstiprina jau 2020. gada nogalē panākto vienošanos par LU FMOF Lāzeru centra iesaisti CERN pētniecības programmā.

Kā skaidro LU FMOF Lāzeru centra vadītājs profesors Mārcis Auziņš, AEgIS dalībnieki ir apvienojuši spēkus, lai izveidotu antiūdeņraža atomu kūli, kas darbotos impulsa režīmā. "Šo kūli plānots izmantot, lai precizētu gravitācijas mijiedarbības stiprumu starp vielu un antivielu. LU FMOF Lāzeru centra pētnieku iesaiste CERN Antiūdeņraža eksperimenta kolaborācijā norāda uz to, ka latviešu zinātnieku pieredzi atomu fizikā, lāzeru spektroskopijā un kvantu sensoru jomā CERN sadarbības partneri uzskata par nozīmīgu pienesumu kopējā pētniecības programmā," stāsta Auziņš.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!