Protezēšana
Vai tās būtu traumas vai kādas slimības sekas, vai apgrūtinātas kustības pēcoperāciju periodā, palīgā var nākt tehniskais ortopēds. Kāda ir šīs nozares profesionāļu darba specifika, par to stāsta Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) absolvente Dārta Rūse.

Mīkstās ortozes, kas ir ārēji lietojams tehniskais palīglīdzeklis un kas veidots vai pielāgots konkrētajam pacientam, lieto ļoti daudzos gadījumos, piemēram, lai fiksētu vai aizsargātu locītavas pēc traumām un operācijām un tad, kad ir kāda saslimšana, piemēram, karpālā kanāla sindroms, spondiloze, artrīts, insults. Parasti mīkstās ortozes izmanto slodzes laikā un tad, kad nepieciešams aizsargāt mugurkaulu vai locītavas, lai tās neiegūtu papildu bojājumu vai traumu. Tās izmanto arī tad, kad pacientam ir problēmas ar limfu vai apdeguma rētu profilaksei, tad šādas mīkstās ortozes sauc par kompresijas apģērbiem.

Vairāk par tehniskā ortopēda ikdienu stāsta RSU studiju programmas "Ortozēšana, protezēšana" absolvente Dārta Rūse (attēlā apakšā), kura jau trešo gadu strādā Vaivaru ortozēšanas un protezēšanas centrā par tehnisko ortopēdi. Par profesijas lietderību no pacienta puses pieredzē dalās RSU sieviešu volejbola komandas trenere Inguna Minusa, kurai pašai savulaik pēc traumas nācās nēsāt ortozi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!