Bērns mācās programmēt

Mājaslapā www.atbalstsizcilibai.lv publicētas 32 bezmaksas programmēšanas video nodarbības sākumskolas vecuma posma bērniem. Nodarbību autors ir "Pirmās programmēšanas skolas" dibinātājs un skolotājs Raivis Ieviņš. Tās veidotas kā mācību līdzeklis interešu izglītības nodarbībām programmēšanā un līdz ar video nodarbībām izstrādāti arī metodiskie materiāli pedagogiem.

Programmēšana nodarbībās notiek, izmantojot programmēšanas valodu "Scratch". Kopumā 32 video nodarbībās ir ietverts plašs programmēšanas tēmu loks – no pamatiem līdz sarežģītiem projektiem. Video nodarbībās tiek apskatīti tādi programmēšanas jēdzieni kā cikli, sazarojumi un mainīgie, kā arī tādas datu struktūras kā steks, ciklisks saraksts un dažādi programmēšanas koncepti, piemēram, karodziņa metode, burbuļkārtošana un rekursija. Nodarbībās veidotās spēles ir interesantas un veicina izdomu radīt jaunus līdzīgus vai pavisam atšķirīgus projektus.

"Lai arī nodarbības pamatā sagatavotas tā, lai tās būtu piemērotas sākumskolas vecuma posma bērniem, tās būs interesants arī pieaugušajiem. Ceru, ka mācību materiāli noderēs gan spējīgiem skolēniem, gan bērnu vecākiem, gan skolotājiem, kas meklē jaunas idejas mācību stundām un interešu izglītības nodarbībām. Mūsu bērnos ir ļoti liels potenciāls. Lai Latvija kļūst par programmēšanas lielvalsti!" uzskata programmēšanas skolotājs Ieviņš.

Nodarbībās veidojamie projekti ir dažādi – liela daļa veidoti kā aizraujošas reakcijas spēles, bet ir atrodamas arī vairākas aritmētikas un prāta spēles. Desmit no 32 projektiem ir lietojumprogrammas, kas skolēnam nozīmīgi atvieglo sadzīvisku uzdevumu veikšanu, piemēram, drošu paroļu ģenerators, teksta šifrētājs un finanšu kalkulators.

Lai mācītos programmēt "Scratch" valodā, interesentiem būs nepieciešams dators un interneta pieslēgums. Nepieciešamības gadījumā bez interneta var arī iztikt. Programmēšanas apgūšanai piemērota ir "Scratch" tiešsaistes versija, bet var izmantot arī instalējamo programmēšanas vidi.

Programmēšanas video nodarbības un metodiskie materiāli pedagogiem atrodami www.atbalstsizcilibai.lv mājaslapas "Interešu izglītība" sadaļā šeit. Līdz 1. septembrim mācību materiālus paredzēt indeksēt "Skola2030" mācību resursu krātuvē.

--

Nodarbības veidotas Valsts izglītības satura centra ESF projektā "Atbalsts izglītojamo individuālo kompetenču attīstībai", projekta numurs 8.3.2.2/16/I/001.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!