Mums katram šķiet, ka esam loģiski, racionāli domājoši. Esam pārliecināti, ka mūsu uzskati balstīti uz reāliem faktiem, nevis ir fantāzijas vai sagrozītas informācijas galaprodukts. Taču patiesībā ikvienam no mums domāšanas procesu un lēmumus ietekmē dažādi faktori – emocijas, šķietami nekļūdīga intuīcija, piederība noteiktai grupai, vēlme ātri gūt konkrētas atbildes neskaidrās situācijās, kur tas uzreiz nav iespējams. Kritiskā domāšana nav kas tāds, ar ko piedzimst. To var izkopt un uztrenēt dzīves laikā, lai arvien veiksmīgāk saskatītu kļūdas arī savā lēmumu pieņemšanas procesā. Te talkā nāk dažādi palīgrīki, un par vienu no tādiem parūpējusies Latvijas zinātniskā skepticisma aktīvistu grupa "SkeptiCafe", latviešu valodā iztulkojot populārākās argumentācijas un loģikas kļūdas un īsus piemērus, kā tās varētu izskatīties reālā sarunā.
Vietnē "Information Is Beautiful" apkopotas vairāk nekā 50 loģikas un argumentācijas kļūdas, kuras Mārtiņš Priedols ar "SkeptiCafe" komandas atbalstu iztulkoja latviešu valodā un pielāgoja vietējai auditorijai. Ar daudzām no tām noteikti esi saskāries vai saskārusies arī tu – gan ierakstos sociālajos tīklos, gan kādā nokaitētā strīdā vai arī mierīgā, draudzīgā sarunā. Daļu no tiem pavisam noteikti kādreiz savas pozīcijas aizstāvēšanai izmantoji arī tu. Piemēram, pavisam saprotama ir vēlme savu pieredzi pārnest uz visu citu cilvēku pieredzi un pieņemt, ka tā ir lietu kārtība universālā mērogā. Tos dēvē par anekdotiskiem piemēriem. Kāds, kuram sarunā norāda par smēķēšanas kaitīgumu, var atcerēties savu vecvectēvu, kurš "smēķēja visu mūžu pa divām paciņām dienā, bet nodzīvoja līdz 90 gadiem", un mēģināt to pasniegt kā argumentu, ka nemaz tik kaitīga smēķēšana nav, kaut dati stāsta pavisam citu stāstu un šaubu par smēķēšanas graujošo ietekmi uz sabiedrības veselību sen vairs nav.
Šobrīd īpaši aktuāla, piemēram, ir slidenā nogāze – pandēmijas ierobežojumu kontekstā daļa sabiedrības to saskata kā pirmo soli, kas neizbēgami novedīs pie negatīvu, katastrofisku notikumu ķēdes. "Vispirms viņi ievieš pulcēšanās ierobežojumus un vakcinācijas sertifikātus, pēc tam nevakcinētos iespundēs koncentrācijas nometnēs vai izsūtīs!" Vai, piemēram, ikdienā viena no visbiežāk sastopamajām domāšanas kļūdām ir apstiprināšanas nosliece – no pieejamās informācijas daudzuma izvēlamies un vērā ņemam tikai to, kas apstiprina mūsu jau esošo pārliecību, bet ignorē pilnīgi visu citu informāciju, kas nesaskan ar jau nostiprināto viedokli, tādējādi ar laiku nonākot īstā greizo spoguļu zālē ar sagrozītu izpratni par realitāti.