Kodoldraudi un jods – šobrīd nav jēgas vairumā dzert tabletes

Krievijas vadoņa Vladimira Putina izteiktie mājieni par iespējamu kodolieroču lietošanu un aizvadītajā naktī notikusī Zaporižjas atomelektrostacijas (AES) apšaudīšana, kā rezultātā izcēlies ugunsgrēks, pamudinājusi cilvēkus Centrāleiropā izpirkt aptiekas tukšas – "ejošākā" prece ir produkti ar jodu. Kaut Latvijas atbildīgie dienesti ziņo, ka pie mums šobrīd radiācijas līmenis nav paaugstināts un bīstams, cilvēku bažas tas mazina tikai daļēji. Eksperti brīdina – ar joda un jodu saturošu produktu lietošanu jāpiesargās. Profilaktiski lielā daudzumā uzņemot, piemēram, kālija jodīdu, var kaitēt veselībai.

To, ka arī Latvijā tiek "izķerti" jodu saturoši produkti, "Delfi" apstiprina farmaceits Jānis Osītis. Uztura bagātinātāji ar jodu neesot pieejami jau nedēļu. Cilvēki interesējas arī par joda spirta šķīdumu, Lugola šķīdumu, kuri galvenokārt ir paredzēti kā antibakteriāli šķīdumi brūču kopšanai vai mutes dobuma iekaisumu gadījumā. Būtiski – šos preparātus nevajadzētu lietot ārpus norādītajām indikācijām. Tas nav racionāli un var kaitēt veselībai. Tāpat farmaceits aicina šos preparātus panikā neizpirkt un atstāt cilvēkem, kuriem tie tiešām ir nepieciešami.

Taču nu par jodu un radiāciju. Viens no pirmajiem, kas sāka pētīt joda absorbciju vairogdziedzerī, bija pazīstamais amerikāņu fiziķis Karls Komptons. Tobrīd prestižā Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta prezidents, viņš ar kolēģiem atklāja, ka dzīvā organismā jodu selektīvi un ļoti labi absorbē tieši vairogdziedzeris. Vispirms tas secināts eksperimentos ar trušiem, bet dažus gadus vēlāk arī ar cilvēkiem, pierādot – vesela cilvēka vairogdziedzeris lielā daudzumā akumulē radioaktīvus joda izotopus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!