Foto: No privātā arhīva
Ventspils Starptautiskajā radioastronomijas centrā (VSRC) stažējās Ukrainas Nacionālās zinātņu akadēmijas Harkivas Radioastronomijas institūta zinātņu doktors un vadošais pētnieks Ihors Kravcovs, portālu "Delfi" informēja augstskolā. Ukraiņu pētnieka darbība Ventspils Augstskolā tika ievērota jau no pirmajām dienām, un par viņu runā gan paveiktie darbi, gan kolēģi, kas ikdienā sadarbojās ar Ihoru.

Ihora ceļš uz Ventspili sākās ar Harkivas Radioastronomijas institūta vecāko kolēģu atbalstu, kuri uztur ciešu kontaktu ar zinātniekiem no VSRC. Jau 2019. gadā darba kolēģi informējuši par to, ka ir iespēja saņemt stipendiju, lai varētu stažēties Ventspilī. Ihors Ventspilī stažējās otro reizi. Pirmā vizīte bija 2020. gadā. Šo mēnešu laikā Ihors divas reizes bija aizbraucis uz Ukrainu, lai veiktu novērojumus ar zemo frekvenču radioteleskopu – vislielāko pasaulē šajā diapazonā. Februārī plānojis atkal lidot uz Harkivu, lai turpinātu novērojumus, taču pēc Krievijas uzbrukuma Ukrainai brauciens atcelts.

Aprunājoties ar Ihoru par praksi VSRC, ieguvumiem, nākotnes plāniem, viņš atbild: "Pirmkārt, esmu pateicīgs VSRC par šo iespēju iegūt starptautisku zinātnisko pieredzi, jo savos 28 gados, kad pirmo reizi ierados Ventspilī, biju vien apmeklējis zinātniskās konferences ārvalstīs kā klausītājs. Otrkārt, pirmo reizi strādāju ar augstfrekvences radioteleskopu, kā arī uzzināju par pulsāru augstfrekvences radio emisiju būtību un īpatnībām. Jāatzīst, ka Ventspils Augstskolas un VSRC infrastruktūra sniedz fantastiskas iespējas. Īpaši vērts pieminēt parabolisko radioteleskopu (kas ir šķīvja formā) un tā darbības īpašības. Man šī pieredze ir nenovērtējama, kas neapšaubāmi palīdzēs profesionālajai izaugsmei."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!