Kas ir simulācijās balstīts studiju process un kā dažādas simulāciju tehnoloģijas, piemēram, realitātei pietuvināta operāciju zāle, zobu urbšanas praktizēšana ar 3D tehnoloģijām, virtuālās realitāte kriminālistikas apgūšanā vai multimediju studija ar fotografēšanas, filmēšanas un skaņas ierakstu iespējām var palīdzēt studentiem drošā veidā apgūt prasmes un zināšanas un kļūt par izciliem speciālistiem? Par to Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) eksperti stāsta jaunajā TV24 raidījumu ciklā "Studijas rītdienai. Par aktuālo augstākajā izglītībā". Pirmajā raidījumā iepazīstinām ar RSU pieredzi simulāciju izmantošanā. Moderna izglītība ir saistīta ar praktisko iemaņu apgūšanu, ko var veikt ne tikai darbojoties reālā slimnīcā vai citā darba vietā, bet arī izmantojot simulāciju tehnoloģijas un metodes studiju procesā.
Trenēt prasmes drošā veidā
"Simulāciju procesa atslēgas vārdi ir droša vide, droša mācīšanās un kļūdīšanās, kas neapdraud ne pacientu, ne topošo speciālistu. Moderna medicīnas izglītība sastāv no teorijas, simulācijas un prakses, bet nevaram teikt, ka simulācijas aizstāj praksi – drīzāk tās papildina viena otru," akcentē RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra (MITC) direktore Ieva Šlēziņa.
RSU MITC ir lielākais centrs Baltijā, kas dažādu veselības aprūpes nozaru topošajiem un esošajiem speciālistiem nodrošina prasmju apguvi un pilnveidi. Tā piedāvājumā ir visplašākais simulācijas tehnoloģiju klāsts ne tikai medicīnas, bet arī citu studiju programmu studentiem. Topošie ergoterapeiti var trenēt savas prasmes ar ergoterapijas ierīcēm aprīkotā telpā, īpaši iekārtotā virtuvē uztura speciālisti apgūst dažādas praktiskas iemaņas, arī māszinību un vecmāšu programmas apguvei ir dažādas simulācijas, piemēram, grūtnieces simulators, papildināts ar virtuālās realitātes brillēm, ļaujot izprast dzemdību procesa biomehāniku.
Arī RSU Anatomijas un antropoloģijas institūts jeb anatomikums piedāvā jaunas iespējas – studenti var mācīties uz detalizēti izstrādātām mulāžām, izmantot 3D galdu, kur var virtuāli preparēt un iepazīt orgānus, kā arī 3D printerī modelēt un "printēt" kaulus.
Zobārstniecības studiju programmai RSU ir viena no modernākajām studiju bāzēm Ziemeļeiropā. "Praktisko iemaņu apgūšanai zobārstniecības studijās ļoti liela nozīme ir un to var trenēt ar simulāciju tehnoloģiju palīdzību. Piemēram, 3D iekārtas trenē urbšanas, zobu raušanas un citu manipulāciju precizitāti. Līdz ar to studenti var ātrāk sākt strādāt ar reāliem pacientiem," par zobārstniecības studijām stāsta Zobārstniecības fakultātes pārstāve Solvita Graudiņa.
Simulācijas palīdz uzreiz iekļauties darba tirgū
Iespēja izpētīt nozieguma vietu virtuālajā realitātē, mācīties ierakstīt podkāstus, fotografēt un filmēt labi aprīkotā multimediju studijā, pētīt un sagatavot rakstus žurnālam, kā arī veidot uzņēmumus biznesa inkubatorā "B-Space" – šie ir daži no simulāciju paņēmieniem, ko studijās izmanto sociālo zinātņu studenti.
RSU docētāja un studentu medija "Skaļāk!" vadītāja Marta Herca uzsver, ka augstskolas piedāvātās simulācijas trenē dažādas studentu sociālās prasmes, kā arī dod iespēju jau studiju laikā izveidot savu darbu portfolio – tie var būt fotogrāfijas, video un citi projekti. "Prakses nav atceltas, bet esam ļoti daudz domājuši, kā padarīt studiju procesu pietiekami praktisku, lai nepieciešamās iemaņas studenti iemācītos jau studiju laikā. Simulējam reālos apstākļus, lai studenti iepazīstas ar dažādām situācijām drošā vidē, kļūdās, nevienam nekaitējot, un vienlaikus ar paveiktajiem darbiem veido savu nākotnes CV. Tādā veidā studenti pēc augstskolas ir daudz sagatavotāki darba tirgum," komentē Marta Herca.
Studējot tiesību zinātni RSU, topošie speciālisti trenē juridiskās argumentācijas iemaņas un uzvedības etiķeti tiesas procesa izspēles zālē. Apgūstot kriminālistiku, jaunieši ar virtuālās realitātes palīdzību mācās izpētīt nozieguma vietu, savākt pierādījumus un rekonstruēt notikumu gaitu.
Eiropas studiju fakultātē topošie politologi izspēlē ANO valstu sarunu forumu gaitu, nākamie uzņēmēji un reklāmas speciālisti attīsta savas biznesa idejas RSU biznesa inkubatorā "B-Space". Tur var gūt reālu priekšstatu par industriju un mācīties no pieredzes bagātiem praktiķiem veidot uzņēmumus no idejas līdz pat darbībai tirgū. Inkubatorā jaunie speciālisti mācās sadarboties un strādāt starpdisciplināri. Lai radītu inovatīvus produktus, plecu pie pleca darbojas gan RSU sociālo zinātņu, gan medicīnas studenti, kā arī citu universitāšu pārstāvji. Pirmie veiksmes stāsti ir studentu radīts uzņēmums "Soulvirtue" – platforma psihologu konsultācijām tiešsaistē, kā arī "3D Pets World", kas piedāvā ar 3D printeri radītas mājdzīvnieku rotaļlietas.
RSU Komunikācijas fakultātes studentu rīcībā ir multimediju studija, kurā studējošie apgūst fotografēšanas, filmēšanas un skaņas ierakstu prasmes. Šeit top arī dažādi starpdisciplināri projekti, piemēram, studentu medijam Skaļāk! sadarbojoties ar RSU biznesa inkubatoru "B-Space", tiek veidots podkāsts par jaunu biznesa ideju attīstīšanu, kā arī citi projekti.
Nozīmīgs sasniegums katra topošā žurnālista studiju procesā ir dalība RSU studentu pētnieciskās žurnālistikas žurnāla Inquisitio tapšanā. Komunikācijas fakultātes pieredzējušo pasniedzēju vadībā viena semestra ietvaros top raksti par aktuālām tēmām, kurus jaunie autori ar pārliecību var iekļaut savā profesionālajā portfolio.