Ralfs Brumermanis
Foto: Publicitātes foto

Pavasaris vienai lielai studentu daļai nāk ar papildu slodzi – jāgatavojas eksāmeniem, jānodod gala darbi. Arī 23 gadus vecajam Ralfam Brumermanim pašlaik daudz darāmā – viņš Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) studē starptautisko biznesu un tiesības, sācis rakstīt maģistra darbu un iegūtās zināšanas liek lietā, attīstot savu un draugu kopā radīto jaunuzņēmuma ideju.

Vai vari padalīties, pie kādas idejas pašlaik strādājat un kā pie tās nonāci?

Doma par savu stārtapu radās jau bakalaura studiju laikā, studējot starta uzņēmējdarbības vadības programmā. Kopā ar kursa biedriem mēģinājām attīstīt pirmās idejas. No tām gan nekas nesanāca, bet tas nebija iemesls padoties. Es turpināju studēt, iegūt jaunas zināšanas, līdz kādā sarunā ar studiju biedru Edgaru Lāci un inkubatorā iepazīto Kristeru Moiseju tā lampiņa iedegās. Kristers ir viens no 3D drukas aizsācējiem Latvijā, mēs gribam piedāvāt ar 3D printeriem drukātas, veselībai nekaitīgas rotaļlietas un piederumus suņiem ar personalizēšanas iespējām. Mājdzīvniekiem domāto preču segments ir milzīga nozare ar lielu potenciālu. Sākām darbu pērnā gada augusta beigās, septembrī, tā kā šī ir pavisam svaiga ideja, esam attīstības agrīnā stadijā, bet izmantojam dažādas RSU biznesa inkubatora "B-Space" piedāvātās iespējas.

Pieņemu, ka kāds no komandas ir liels suņu mīlis.

Laikam jau es tas lielākais. Man ir taksis, kuram ļoti patīk spēlēties. Pirku viņam daudz dažādu mantiņu, un tur to iespēju ieraudzīju.

Kāds varbūt arī gribētu pamēģināt, bet baidās, ka nav konkrētas idejas. Ar ko tu ieteiktu sākt?

Domāju, ka mūsdienās var mēģināt jebkurā jomā. Zināšanas var smelties arī internetā, bet ir vērts meklēt atbalstu biznesa inkubatoros, kur darbojas pieredzējuši vadītāji, kas spēs parādīt virzienu un sniegt nepieciešamos resursus tālākai idejas attīstībai.

Šeit ir ne tikai mentorings, bet arī ļoti praktisks atbalsts, piemēram, nodrošināta fiziska darba vieta, iespējas pretendēt arī uz finansējumu. Tā kā vajag mēģināt, darīt, un inkubators tam ir ļoti laba vieta. Mēs sākām pirms dažiem mēnešiem, bet oficiāli jau esam uzņēmums, pirmā produkcija izdrukāta. Izmantojam interneta platformu e-komercijai, esam atrodami vietnē www.3dpetsworld.com. Plāni ir daudz un dažādi, bet pašlaik, izmantojot LEAN metodi, jāsaprot, kā virzīties tālāk ar minimāliem resursiem un vai vispār šī ideja attīstīsies plašākā biznesā. Testējam tirgu, jo nepietiek, ka mums pašiem ir interesanti. Liels mārketinga darbs priekšā.

Kā tavas studijas ir palīdzējušas idejas virzīšanā?

Studijas iedod gan teorētiskās zināšanas, gan trenē prasmi patstāvīgi strādāt, meklēt informāciju, iet cauri grūtībām. Savu maģistra darbu izvēlējos rakstīt par tirgus konkurētspējas stratēģiju mūsu idejai un tieši šim uzņēmumam, kas nozīmē, ka vairākus mēnešus veltīšu laiku, lai izzinātu to, ko varu pēc tam pielietot realitātē savā uzņēmumā.

Vai pareizi secinu, ka, mācoties starptautisko biznesu un tiesības, tavi nākotnes plāni varētu šķērsot Latvijas robežas?

Jā, noteikti! Neesmu vienīgais, kas Latvijas un Baltijas tirgu redz kā ļoti labu testa poligonu, bet šeit nevar izveidot tā saucamos vienradžus – uzņēmums, kura vērtība ir vismaz viens miljards. 2021. gadā Latvijā par tādu pirmais kļuva "Printful". Kad uzņēmumi sasniedz šo slieksni, no tā iegūst visa jaunuzņēmumu ekosistēma, jo ir iespēja no viņiem mācīties un nereti arī saņemt investīcijas jaunām idejām. Līdz ar to jāskatās daudz plašāk.

Bet, atgriežoties pie studijām, es ļoti novērtēju savus kursa biedrus. Maģistrantūrā cilvēki nāk ar uzkrātu pieredzi, no kuras varu smelties. Mūsu grupā esmu viens no jaunākajiem, pārējie ir gan banku darbinieki, gan no nekustamā īpašuma sektora, loģistikas, ražošanas. Tie ir ne tikai potenciāli sadarbības kontakti, bet daudz spēcīgāka saikne. Ar dažiem, es ceru, tā turpināsies ne vienu vien gadu vēl. Nevaru nepieminēt arī pasniedzējus, kas ir augsta līmeņa speciālisti un gatavi vienmēr sniegt padomu.

Ja kāds apsver iespēju sākt studēt, kāpēc vajadzētu izvēlēties RSU?

Tas, ko es novērtēju, un par ko runā arī citi, ir RSU starptautiskā vide. Vai mācies bibliotēkā, vai ej uz auditoriju, ir sajūta, ka esi ārzemēs. Tas ir ļoti forši, un, manuprāt, nekur citur nav izbaudāms. Otrs – izcili pasniedzēji ar lielu pieredzi. Trešais – jaunākās tehnoloģijas, RSU e-studijas, kas studijas padara ļoti ērtas.

Ja mēs varam pasapņot, kur tu redzi sevi pēc 10 gadiem?

Domāju, ka būšu Latvijā un būšu sasniedzis finansiālo brīvību. Apzinos, ja gribu attīstīt savu jaunuzņēmumu, jāiegulda nenormāli liels darbs, bet esmu tam gatavs, lai arī kas sagaida priekšā.

Kādu atbalstu tu kā jauns stārtaperis sagaidītu no valsts?

Mēs jau esam paņēmuši diezgan labus modeļus no Igaunijas un citām valstīm, bet pašreiz lielākais šķērslis ir birokrātija – salīdzinājumā ar to pašu Igauniju Latvijā vajadzīgs daudz ilgāks laiks, nav iespējams noteiktas darbības veikt internetā. Kaimiņvalstī, piemēram, savu uzņēmumu var nodibināt internetā 15 minūtēs, kamēr pie mums tas ir vairāku nedēļu process. Tas atbaida. Līdz ar to es teiktu, ka mēs esam uz pareizā ceļa, bet priekšā vēl ir ļoti liels darbs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!