Ķīnas dziļurbums
Foto: EPA/Scanpix/LETA

Savulaik gan ASV, gan Padomju Savienībā tika veikti dziļurbumi ar mērķi aizsniegties līdz Zemes mantijai. Nevienai neveicās – izrādās, Zemes garoza ir pārāk prāvs un pārāk ciets "rieksts" cilvēka tehnoloģiskajām iespējām. 12 kilometrus dziļais urbums Kolas pussalā aizvien ir dziļākais, cik esam ielūkojušies Zemes dzīlēs. Nu mēģinās arī Ķīna, tiesa, jau sākumā iegrožojot savas ambīcijas līdz 11 kilometriem, vēsta "The Guardian".

Kolas superdziļais urbums, par ko savulaik stāstījām rakstā "Kā ASV un PSRS neaizurbās ne līdz ellei, ne mantijai", ir 12 kilometrus un 262 metrus dziļš. Tas prasīja divdesmit gadus. Ķīna mērķē uz 11 kilometriem un 100 metriem, bet apņēmusies to izdarīt pusotra gada laikā. Kā salīdzina "Science Alert", tas ir vairāk nekā 33 Eifeļa torņi viens aiz otra. Vai, ja gribam par mēru izmantot ko mums tuvāku, tad gandrīz 30 Rīgas radio un televīzijas torņi. Skan baisi – daži droši vien iedomājās, kas notiktu, ja tādā iekristu. Apmēram kā izkrist no pasažieru aviolainera, pat vēl trakāk. Tomēr šajos caurumos, pat ja urbšanas iekārtas izvilktas ārā, iekrist nav iespējams – šādu urbumu diametrs parasti ir vien pārdesmit centimetru.

Ķīna darbus uzsāka otrdien, 6. jūnijā, un projekts valsts kontrolētās ziņu aģentūras "Siņhua" vēstīs slavēts kā pavērsiena punkts planētas dzīļu pētniecībā. Ir pietiekami daudz veidu, kā netiešā veidā var uzzināt to, kas notiek mums zem kājām – daudz zināšanu pētniekiem dod seismisko viļņu analīze. Tomēr nekas nepārspēj tādu kārtīgu, kilometriem dziļu caurumu, kas jau ir pavisam tiešs logs uz zemes dzīlēm.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!