'Titan' pasažieru pēdējie brīži bez ilgām ciešanām – kā izskatās zemūdens implozija
Foto: Kadrs no video
Neilgi pirms Jāņiem kļuva skaidrs, ka "Titan" pasažieru liktenis bija izlemts jau tajā pašā dienā, kad zemūdens peldlīdzeklis devās dzīlēs. Šajā traģiskajā notikumā bojāgājušo tuviniekiem ir vismaz viens neliels mierinājums – implozija bija tik spēja, ka neviens no viņiem sāpes necieta. Visticamāk, neviens pat nepaguva uz sekundes daļu apjaust, kas īsti notiek. Viss bija galā sekundes simtdaļās, ja ne tūkstošdaļās. Kā varēja izskatīties "Titan" implozija – to miniaturizētā eksperimentā izmēģināja arī populārā "YouTube" kanāla "Hydraulic Press Channel" veidotāji.

Dažas nākamās dienas pēc sakaru zaudēšanas mums šausmas iedvesa doma par pieciem cilvēkiem, kas iespundēti šaurā telpā gandrīz četru kilometru dziļumā, kur tumsā un aukstumā gaida brīnumu. Tomēr darba nedēļas izskaņā tika atrastas zemūdens peldlīdzekļa atlūzas, un bija skaidrs – jau niršanas dienā fiksētā akustiskā anomālija, visticamāk, bija implozijas radīta.

Kā jau liecina nosaukums, implozija ir pretējs process eksplozijai. Ja eksplozijā spēks ir vērsts uz āru, tad implozijā – uz iekšu. Jo dziļāk ūdenī nirstam, jo lielāks ūdens spiediena spēks. Caurmērā tas pēc katriem 10 metriem dziļumā pieaug par vienu atmosfēru. Tādējādi aptuveni 3,8 kilometru dzīlēs, kur atrodas "Titānika" vraks, ūdens spiediens ir apmēram 380 atmosfēras jeb 392 kilogrami uz kvadrātcentimetru.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!