RSU MITC
Foto: Publicitātes foto

Šogad Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrs (MITC) svin savas darbības desmitgadi un 12 nedēļu garumā ar dažādām simulācijas aktivitātēm demonstrēs savu pieredzi. Pasākumu cikls noslēgsies ar jubilejas svinībām decembrī.

RSU nu jau 10 gadus ir investējusi nozīmīgus resursus Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra attīstībā, izveidojot gan lielisku profesionāļu komandu, gan modernu vidi klīnisko prasmju simulācijām izglītībā. RSU MITC ir vieta, kur topošie un esošie medicīnas un veselības aprūpes jomas profesionāļi nostiprina savas teorētiskās zināšanas, noslīpē klīniskās prasmes, kā arī paplašina vispārējo un profesionālo kompetenci drošā simulācijas vidē, kas balstīta starptautiskajā labajā praksē.

Desmitgades pasākumu cikls tika atklāts ar Starptautisko veselības aprūpes simulācijas nedēļu ("Healthcare Simulation Week 2023"), kura norisinājās no 18. līdz 22. septembrim ar saukli "Esi sava veiksmes stāsta čempions!" Starptautiskajā veselības aprūpes simulācijas nedēļā MITC piedalījās jau ceturto gadu pēc kārtas un šogad šīs nedēļas ietvaros tika īstenotas dažādas simulācijas aktivitātes studentiem, RSU kolēģiem un veselības aprūpes speciālistiem, ļaujot izmēģināt simulācijas sniegtās iespējas.

Foto: Publicitātes foto

Šīs nedēļas laikā tika organizētas pirmās palīdzības simulāciju izspēles, kurās īstenoja vairākas negadījumu situācijas. Izspēļu dalībnieki nostiprināja gatavību sniegt pirmo palīdzību reālajā dzīvē, izmantojot atbilstošas zināšanas un prasmes, kā arī iepazina simulāciju kā vērtīgu mācību metodi. Papildus šajā simulāciju nedēļā notika darbnīca "Vitālie rādītāji. No vienkāršā uz sarežģīto", kurās dalībniekiem bija iespēja apgūt vitālo rādītāju (pulss, elpošanas frekvence, skābekļa saturācija, arteriālais asinsspiediens) noteikšanu praktiskā veidā, izmantojot dažādas sarežģītības simulācijas risinājumus.

Interesentiem bija iespēja piedalīties arī meistarklasē "Klīnisko uzdevumu trenažieru veidošana no silikona". Meistarklases dalībnieki iepazinās ar teorētiskajiem aspektiem un principiem dažādu prasmju trenažieru un mulāžu izgatavošanā no silikona, kā arī praktiski darbojās, izgatavojot silikona brūces, kuras turpmāk varēs izmantot dažādās traumu simulācijās.

Viens no spilgtākajiem šīs simulāciju nedēļas notikumiem bija Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Kompetenču attīstības centra (KAC) klīnisko simulāciju bloka atklāšanas pasākums, kura sagatavošanā un īstenošanā kā ilggadējs NMPD sadarbības partneris piedalījās arī Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrs. NMPD Kompetenču attīstības centra klīnisko simulāciju bloka atklāšanā MITC direktora pienākumu izpildītāja Andreta Slavinska prezentēja konceptu "Simulācija – droša un efektīva metode klīnicistu kompetenču pilnveidei un drošībai veselības aprūpē", izklāstot simulācijā balstītas medicīnas izglītības nepieciešamības pamatojošos aspektus, šīs pieejas būtību un galvenās priekšrocības, kā arī iezīmēja šīs jomas galvenos nākotnes izaicinājumus un valstiskā mērogā risināmos jautājumus.

KAC klīnisko simulāciju bloka atklāšanu noslēdza ar simulācijas demonstrāciju jaunizveidotajās simulāciju telpās. Simulācijas scenārija galvenais varonis bija pacients Toms, kuru atveidoja augstas ticamības manekens. Toms, krītot no celtniecības trepēm, bija guvis nopietnu kājas un galvas traumu un viņam steidzami bija jāsniedz neatliekamā medicīniskā palīdzība – jāaptur dzīvībai bīstama asiņošana, jānodrošina atsāpināšana, imobilizācija un sagatavošana transportēšanai. No pirmsslimnīcas etapa simulāciju telpām pacientu nogādāja simulētā stacionārā RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā. Tur to sagaidīja simulāciju instruktors Aleksandrs Oborins, simulāciju tehnoloģiju attīstības vadītājs Mārtiņš Ļuļļa, vecākais medicīnas iekārtu inženieris Aleksejs Rutkovskis, simulāciju speciālisti Everita Albiņa un Erīna Akmene, kuri piedalījās simulācijas scenārija izstrādē un īstenošanā un atzina, ka šī bija iespēja ne tikai dalīties zināšanās, bet arī apgūt citādus tehnoloģiskos risinājumus un iepazīt NMPD jomas specifiku.

Foto: Publicitātes foto

Izvērtējot iegūto pieredzi, Slavinska norāda, ka šādām starpinstitucionālām simulācijām ir potenciāls uzlabot veselības aprūpes profesionāļu praktisko sadarbību pirmsslimnīcas un stacionāra etapos un šādas simulācijas būtu attīstāmas arī starp citām veselības aprūpes sistēmā iesaistītajām institūcijām. Savukārt NMPD Kompetenču attīstības centra vadītāja Antra Laumane uzvēra, ka RSU un NMPD sadarbībā rodas sinerģija, kas vērtīga gan studējošajiem, gan pirmsslimnīcas etapā strādājošajiem.

Atskatoties uz MITC desmit gadu pieredzi, var secināt, ka ir likti būtiski pamati, lai ieviestu simulācijā balstītas izglītības pieeju Latvijā. Domājot par nākotni, ir nepieciešams strādāt vienoti valsts mērogā, lai attīstītu simulācijā balstītas izglītības pieeju medicīnas un veselības aprūpes izglītībā. Tas uzlabos ne tikai pacientu, bet arī ārstniecības personu drošību un veselības aprūpes kvalitāti kopumā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!