Kāpēc augļu sikspārņi nesaslimst ar diabētu, un kā mēs to varam izmantot
Foto: Shutterstock

Kad cilvēka organisms nespēj efektīvi pārstrādāt cukuru, mēs saslimstam ar diabētu, un šī slimība jau ir kļuvusi par vienu no galvenajiem nāves cēloņiem pasaulē. Tad kāpēc augļu sikspārņi, kas faktiski pārtiek tikai no cukura, neiedzīvojas šajā kaitē? Un vai mēs to varam kaut kā izmantot medicīnā?

Lielie augļu sikspārņi katru dienu apēd divreiz vairāk saldu augļu nekā paši sver, un viņus šī diēta nekādi neietekmē. Turklāt sikspārņi cukura līmeni asinīs spēj samazināt ievērojami ātrāk nekā viņu sugas brāļi, kas pārtiek no kukaiņiem.

Tas padeva ideju pētniekiem, kas nolēma pārbaudīt, kas ir tik īpašs sikspārņu organismā, kas ļauj viņiem tikt galā ar pārmērīgo cukura daudzumu. Pētījumā, kas janvārī publicēts zinātniskajā izdevumā “Nature Communications”, zinātnieki ar DNS analīzes palīdzību salīdzināja kukaiņēdāju un augļēdāju sikspārņu metabolismu, īpašu uzmanību pievēršot orgāniem, kas saistīti ar diabētu – nierēm un aizkuņģa dziedzerim. Pētījumam tika izvēlēts Jamaikas augļu sikspārnis (Artibeus jamaicensis) un viņa kukaiņēdājs radinieks lielais brūnais sikspārnis (Eptesicus fuscus).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!