Vīrusi
Foto: CDC / cc

Profesore Sallija Deivisa, kādreizējā Apvienotās Karalistes galvenā padomniece veselības jautājumos, brīdina – mirs daudzi miljoni cilvēku, ja netiks atrisināta antimikrobiālās rezistences problēma. Salīdzinājumā ar to, ko pavisam tuvā nākotnē var nodarīt pret antibiotikām rezistenti mikroorganismi, Covid-19 pandēmija šķitīs salīdzinoši maza problēma, vēsta britu izdevums "The Guardian".

Cienījamā profesore, kas 2009. gadā par savu ieguldījumu medicīnā apbalvota ar Britu Impērijas ordeni, šobrīd ir Apvienotās Karalistes īpašā sūtne jautājumos, kas saistīti ar antimikrobiālo rezistenci (AMR). Viņas darbu pamudinājusi arī ģimenes traģēdija – no multirezistentu mikroorganismu izraisītas infekcijas 38 gadu vecumā mira viņas mazmeita.

Antibiotikas bija īsta revolūcija 20. gadsimta medicīnā un ir glābušas miljoniem cilvēku no infekcijām, kas vēl iepriekšējā gadsimtā būtu nozīmējušas drošu nāvi. Taču antibiotiku plaša (un visai bieži arī nepamatota) lietošana veicinājusi multirezistentu jeb pret vairākām antibiotikām nejutīgu mikroorganismu attīstību. Dažām baktērijām gan ir dabīga rezistence pret noteiktām antibiotikām, bet Deivijas minētā problēma vairāk saistās ar iegūto rezistenci, kur pret antibiotikām parasti jutīgas baktērijas ģenētisku pārmaiņu rezultātā iegūst rezistenci. Rezultātā smagas komplikācijas un sarežģītu ārstēšanas gaitu var izraisīt pat tādas infekcijas, ko savulaik varēja viegli izārstēt ar antibiotikām. Multirezistentu baktēriju izraisītu infekciju ārstēšanai bieži nepieciešamas citas un daudz dārgākas antibiotikas, kā arī arvien biežāk ir gadījumi, kad konkrētā infekcija ārstējama tikai ar vienu noteiktu antibiotiku tipu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!