Vai taisnība, ka labāk saulesbrilles nelikt nemaz, ja vienīgās pieejamās ir zemas kvalitātes un bez ultravioleto staru filtra? To podkāstā "Zinātne vai muļķības" komentē gan redzes speciālistes, gan arī dermatoloģes.
Maija otrā puse laikapstākļu ziņā šogad drīzāk atgādina tipisku jūliju – saule cepina, krīt karstuma rekordi. Šādā laikā jādomā ne tikai par ādas aizsardzību pret apdegumiem, bet jāpasaudzē arī acis. Saulesbrilles var nopirkt kā optikas salonos, sporta un aktīvā dzīvesveida preču veikalos par desmitiem un simtiem eiro, tā arī lielveikalu stendos pat par pieciem eiro. Vai tam ir kāda nozīme arī no acu veselības viedokļa, ja nerēķinām uzcenojumu, ko precei "pievieno" fakts, ka tas ir atpazīstams zīmols? Izrādās, ir gan.
Svarīgākais aspekts ir ne tikai tas, cik fiziski tumša ir lēca, bet arī aizsardzība pret ultravioleto (UV) starojumu. To, vai brilles pasargā no UV starojuma, parasti norāda vai nu uz iepakojuma kastes, birkas vai pašām brillēm. Taču ne vienmēr šīs norādes atbilst patiesībai.