Nesenās lietavas, kam sekoja silts laiks, radīja perfektus apstkaļus odu kāpuriem. Sekas nu jūtam uz savas ādas. Kaut cilvēki sociālajos tīklos sūdzas, ka "odu apokalipse klāt", pieredzējuši entomologi gan norāda – nekas ārkārtējs tas nav. Ko lietot, lai kaitinošos odus atgaiņātu, un kāpēc dažiem kodumi niez gandrīz vai neizturami, bet citiem odi bijuši nebijuši? To podkāstā "Zinātne vai muļķības" skaidro profesore Baiba Rozentāle un entomologs Uģis Piterāns.
Rīgas Stradiņa universitātes profesore, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra "Latvijas Infektoloģijas centrs" galvenā ārste Baiba Rozentāle stāsta, ka jutība cilvēkiem nudien ir dažāda, tāpat kā atšķirīgs ir sāpju slieksnis. Citam tas ir augstāks, citam zemāks, un tas nav nedz labi, nedz slikti. Tā vienkārši ir.
Lielāku vērību gan būtu jāpievērš tad, kad runa ir par mazu bērnu pasargāšanu no pamatīga odu uzlidojuma. Ja gadījies, ka pamadīgi sadzelts bērns, tad "tur kā atbildes reakcija var izdalīties bioloģiski aktīvas vielas, un var pieslēgties arī alerģiska komponente". Šajā gadījumā ārste iesaka kādu no bezrecepšu antihistamīna preparātiem, kuriem vajadzētu būt mūsu vasaras mājas aptieciņā.