Tramps
Foto: AP/Scanpix/LETA

Kampaņas laikā jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa komanda cītīgi mēģināja distancēties no nu jau bēdīgi slavenā "Projekta 2025" – ASV konservatīvo vēlmju saraksta un ceļveža nākamajai prezidentūrai. Taču šobrīd vairākas publiski izskanējušas kandidatūras ietekmīgiem amatiem nākamā prezidenta administrācijā liecina, ka nekur tālu aizdistancēties nav sanācis, un daļa "Projekta 2025" ideju var tikt īstenotas praksē. Par to ļoti nobažījušies ir zinātnieki. Jo īpaši tie, kas strādā valsts pārraudzībā esošajos vai līdzfinansētajos institūtos un organizācijās.

Kad priekšvēlēšanu cīņa ritēja pilnā sparā, demokrāti izmantoja projektā pausto, lai mēģinātu iedragāt Trampa kampaņu. Faktu pārbaude liecināja, ka reizēm ar apgalvojumiem arī pārspīlēts. Acīmredzami republikāņu nometne to uztvēra kā gana lielu risku, tāpēc publiski noliedza saistību ar "Projektu 2025". Tomēr konservatīvo domnīcas "Heritage Foundation" komandā, kas šo 922 lappušu garo dokumentu izstrādāja, vairāk nekā puse ir strādājuši Trampa administrācijā iepriekšējās prezidentūras laikā. Tie ir publiski zināmie autori, taču CNN aplēses liecina, ka ar šī dokumenta tapšanu saistīti vairāk nekā 140 bijušie Trampa administrācijas cilvēki. Pašā dokumentā vārds "Tramps" un frāze "Trampa administrācija" pieminēta 300 reižu.

Kampaņa noslēgusies, Tramps ievēlēts, un nu nostāja pret "Projektu 2025" vairs nav tik kategoriski noraidoša. Tostarp arī izskanējis, ka administrācijas pārejas periodā lieti noderēs projekta veidotāju sastādītā personu datu bāze, kur meklēt kandidātus. Tāds kā konservatīvo "LinkedIn".

To, kas īsti ir "Projekts 2025" un kā tas attiecas uz mums, Latviju, vēlēšanu kampaņas karstumā skaidroja Andris Kārkluvalks. Bet ko tas nozīmē tieši zinātnei? Vai Trampa administrācija izplosīsies kā zilonis trauku veikalā? Daļa zinātnieku ir nobažījušies, ka kaut kas līdzīgs tiešām var notikt. Ja ne gluži tik dramatiski, tad nopietni bremzēt pētniecību "politiski nevēlamos" virzienos gan.

Jāgatavojas jaunai pasaulei

"Savā 82 gadus ilgajā mūžā reti kura diena bijusi skumjāka," zinātniskajam izdevumam "Nature" uzreiz pēc tam, kad vēlēšanu iznākums kļuva skaidrs, atklāja 2016. gada Nobela prēmijas ķīmijā laureāts Freizers Strodarts. Viņš uzskata, ka šis pavērsiens būs "ārkārtīgi slikts ne tikai ASV, bet visiem pasaules iedzīvotājiem".

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!