Pilsētas dzīve uzliek savus rāmjus – ja dzīvo dzīvoklī, nevis privātmājā, kur pagalmā var ierīkot voljēru, tad bieži vien tavam labākajam draugam sunim var nākties visu dienu pavadīt četrās sienās vienatnē, kamēr saimnieki darbā. Vai drīkst atstāt suni vienu dzīvoklī uz astoņām vai vairāk stundām? To raidījuma "Zinātne vai muļķības" epizodē, kas tapusi sadarbībā ar "PetCity", skaidro veterinārārsti Gusts Indāns un Kristaps Reķis.

Tātad – cik ilgi suns drīkst palikt viens bez iespējas pačurāt un kārtīgi izkustēties? Indāns skaidro, ka jāaplūko atsevišķi fizioloģiskais un mentālais aspekts. "Ja runājam par lietām, ko dzīvnieks dara ārā – urinācija, defekācija, pastaigas –, tīri teorētiski suns to var darīt arī vienreiz dienā. Vai tas ir labturības noteikumos un vai tas ir ok? Es domāju, ka noteikti nē. Ja nemaldos, likumā arī paredzētais ir pusstunda divreiz dienā, kas būtu jāpiekopj."

Turklāt tas neattiecas tikai uz suņiem, kas dzīvo mazā dzīvoklītī Rīgas centrā, bet gan uz visiem, kas ir ierobežotā teritorijā. Tātad arī voljērā.

Ministru kabineta noteikumos par mājas (istabas) dzīvnieku labturību un aizsardzību rakstīts, ka "par trim mēnešiem vecākam sunim, ko tur telpās, voljērā vai citā ierobežotā teritorijā, ne retāk kā divas reizes diennaktī nodrošina vismaz 30 minūšu ilgu pastaigu vai skriešanu un citu fizisko aktivitāti atbilstoši tā fizioloģijai.

Par mentālo pusi daudzi smīkņājot, atzīst Indāns. "Bet tiešām ir dzīvnieku speciālisti, kas darbojas arī ar psiholoģiskām lietām." Indāns min dažādas sekas, kas var būt ilgstošai dzīvnieka atstāšanai vienatnē, piemēram, separācijas trauksme. "Un tad suns ārdās, gaudo, lauž lietas." Speciālists aicina izvērtēt savu dzīvesveidu. Ja šobrīd ir tāds darbs un ikdiena, kurā sunim var veltīt pietiekami daudz laika, viss kārtībā. Taču, ja nu pēkšņi uzrodas vilinošs darba pienākums, bet prom no dzīvnieka nāksies būt ilgāk, tad pie tā jāradina pakāpeniski.

Ar kaķiem ir vieglāk. Laikā, kas ir tipisks darba dienas ilgums, "kaķis vispār pat var nepaspēt sailgoties pēc tevis," smej Indāns.

Viņam piekrīt Kristaps Reķis: "Ja ir vēlme ņemt dzīvnieku un tu zini, ka mājās būsi ļoti maz, tad kaķis ir tas dzīvnieks, kas ir vienpatis vairāk nekā suns. Ja vari atļauties, iesaku ņemt divus kaķus." Izmaksas tik būtiski nepieaug pēc otrā kaķa paņemšanas, uzskata veterinārārsts.

Kāpēc labāk divus, nevis vienu? "Iedomājies, ka tevi adoptē govis. Tu esi cilvēks starp govīm. Visu laiku garām staigā govis, un tu vienā brīdī sāc uzvesties kā govs un pēc govīm ilgoties. Bet ja pie govīm ieliek divus cilvēkus, viņiem vismaz ir par ko runāt savā starpā. "Klausies, bija baigi forši toreiz, kad mēs dzīvojām pilsētā!" Arī dzīvniekiem divatā ir sava komunikācija, kā saka tautā – savs "bazars". Tāpēc arī man mājās ir divi kaķi," stāsta Reķis.

Kāpēc kaķi pirms vemšanas skrien un apsēžas tieši uz paklāja, segas vai mīkstajām mēbelēm, nevis pavemj uz grīdas, kur būtu vieglāk satīrīt? Un kuri telpaugi kaķiem ir bīstami? Vai tiešām suņiem nemaz, nemaz nedrīkst dot šokolādi? Un vai jaukteņi ir veselīgāki par tīršķirnes dzīvniekiem? Atbildes uz šiem un citiem jautājumiem par mājdzīvniekiem vetārsti Gusts Indāns un Kristaps Reķis sniedz epizodē, kas tapusi sadarbībā ar "PetCity". Meklē "Spotify", "Apple Podcasts" un citās podkāstu platformās, kā arī skaties video vietnē "YouTube".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!