Cik atbildīgi ir likt darba suņu šķirnēm – dzinējiem, ganiem, sargsuņiem – lielāko dienas daļu pavadīt, iespundētiem dzīvoklī, kamēr saimnieks darbā? Vai haskijs un borderkollijs var dzīvot laimīgu un piepildītu dzīvi četrās sienās un apmierināt savas vajadzības vien ar īsām pastaigām no rīta un vakarā? To "Zinātne vai muļķības" epizodē, kas tapusi sadarbībā ar "PetCity", skaidro veterinārārsti Gusts Indāns un Kristaps Reķis.
Būtiska raidījuma daļa tika veltīta jautājumiem par atbildīgu dzīvnieku adopciju. Tostarp Rīgas centrā uz ielām reizi pa reizei var redzēt cilvēkus, kas ved pastaigā arī tādu šķirņu suņus, kurus tipiski saista ar dzīvi plašā privātmājā vai noteiktu darba pienākumu pildīšanu. Kamanu, ganu suņi, dzinējsuņi. Vai laimīgs haskijs dzīvoklī ir mīts?
"Tas ir iespējams, ja 23 stundas diennaktī suns neatrodas dzīvoklī. Zinu cilvēkus, kam Rīgas centrā mājās ir haskijs, bet tas haskijs tur tiešām iet tikai pagulēt. Saimniece ir ļoti aktīva, regulāri dodas pārgājienos, darbs nepiesien viņu pie mājām vai ofisa," stāsta Gusts Indāns, veterinārārsts un pasniedzējs Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē.
Katrai šķirnei ir savas fiziskās un mentālās stimulācijas vajadzības. Suņi, īpaši darba šķirnes, ir ļoti energoefektīvi. "Viņi ir spējīgs iet stundu, divas, trīs. Tev pašam mēle jau pār plecu, bet suns gaida, kad mēs kaut ko beidzot sāksim darīt. Suns ir jānodarbina – viņam jāmeklē kaut kas, jāķer, jāskrien, jālec. Tikai tad tas suns gulēs mierīgi. Iespējams tas ir, tikai kurš no abiem būs laimīgs – saimnieks vai suns? Baidos, ka neviens," spriež vetārsts.
Kristaps Reķis atgādina, ka dzīvnieki pie mums faktiski nav savā dabiskajā vidē. "Nonākot pie saimnieka, dzīvniekam tiek atņemtas viņa dabiskās vajadzības skriet, staigāt, kāpt kokos, asināt nagus. Cilvēki brīnās, kāpēc kaķis rudenī met matus. Met tāpēc, ka nedzīvo savā dabiskajā vidē. Un viņš metīs matus visu mūžu." Papildinot teikto par darba suņiem, Reķis saka, ka arī no privātmājām haskiji var bēgt prom. Tas, ka suns lielāko daļu laika pavada pagalmā, vien no tā nepasargā. "Tas ir darba suns. Viņš vienkārši jūk prātā no tā, cik ļoti viņam patīk vilkt kamanas." Ja šīs vajadzības netiek apmierinātas vai aizstātas ar kaut ko līdzvērtīgu, var būt problēmas.
Vai suņi ir līdzīgi saviem saimniekiem? Uz cik ilgu laiku suni drīkst atstāt mājās vienu? Vai vajadzētu aizliegt selekcionēt tādas sugas kā mopši un franču buldogi, kam ir nosliece uz dažādām veselības problēmām? Vai kaķumētra ir narkotika kaķiem? Un kā pieradināt vāveri? To vari uzzināt sadarbībā ar "PetCity" tapušajā epizodē, ko atradīsi "Spotify", "Apple Podcasts" un "YouTube".