Zinātnieki zaudē nevienlīdzīgā cīņā ar miljardieriem
Foto: AP/Scanpix/LETA

Dārgākā līdz šim pārdotā dinozaura fosilija ir stegozaurs "Apex". Tā atliekas no zemes klēpja izcēla vien pirms diviem gadiem, taču šovasar kāds par to jau samaksāja rekordlielu summu – 44,6 miljonus ASV dolāru. Šis kāds bija hedžfondu miljardieris Kens Grifins. Retu un zinātniski vērtīgu fosiliju tirgus šobrīd ir ļoti "karsts" – šo triasa, juras un krīta laikmeta liecinieku kauli regulāri prestižos izsoļu namos tiek pārdoti par daudziem miljoniem, papildinot kāda bagātnieka privātkolekciju un atstājot zinātniekus ar garu degunu.

Arī iepriekš ik pa laikam kāda senā rāpuļa skelets tika pārdots par iespaidīgu summu, taču nekad šis bizness nav bijis tik ienesīgs kā tagad. Raidieraksta "Science Friday" veidotāji epizodē par fosiliju biznesu atgādina, ka astoņas no desmit visdārgākajām fosilijām vēsturē pārdotas kopš 2020. gada. Lūk – jau minētais stegozaurs Apekss par 44,6 miljoniem šā gada vasarā. Ikoniskākais no visiem dinozauriem – karaliskais tiranozaurs jeb T. Rex, vārdā Stens – par 31,8 miljoniem dolāru 2020. gada oktobrī. Pirms divarpus gadiem deinonikss Hektors – par 12,4 miljoniem. Un tā varētu turpināt. Ar "sitieniem" apmainās prestižie izsoļu nami "Sotheby’s" un "Christie’s", šad tad pa kādam ienesīgam darījumam notiek arī "Druot" rīkotajās izsolēs. Tā tiešām nav bijis vienmēr.

Stīvs Brusate ir Edinburgas Universitātes paleontoloģijas profesors. Raidījumā "Science Friday" viņš stāsta, ka arī agrāk fosiliju atradēji bešā nav palikuši. Kopš brīža, kad muzejos sāka izstādīt dinozauru fosilijas, tās arī tikušas pirktas un pārdotas.

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!