Vai pamats satraukties, ja šogad jau trešo reizi esi saaukstējies vai "nolicies" ar temperatūru? Cik reizes gada griezumā skaitās normāli paslimot pieaugušajiem, un cik – bērniem? To raidījuma "Zinātne vai muļķības" epizodē par imūnsistēmu un tās stiprināšanu taujājām profesorei imunoloģijā Inesei Mihailovai un ģimenes ārstei Gundegai Skruzei-Janavai.
Abas speciālistes atgādina, ka imūnsistēma tiek trenēta tieši saskarsmē ar patogēniem. Taču, cik reižu slimot ir pieļaujami cilvēkam, kas kopumā ir vesels – tas atkarīgs no tā, par kādu slimību ir runa. Ja tās ir augšējo elpceļu infekcijas – iesnas, kakla sāpes – tad ir pilnīgi pieļaujami, ka vesels cilvēks slimo trīs vai četras reizes sezonā, bilst Mihailova.
"Varbūt tas izklausās daudz, bet ir normāli vairākkārt saslimt ar iesnām, un neviens tāpēc neuzskatīs, ka jums ir slikta imūnsistēma," piebilst profesore.
Skruze-Janava papildina, ka bērnam šī "norma" ir vēl augstāka. Uzsākot iet bērnudārzā, pirmo un otro gadu pat līdz 10 reizēm gadā skaitās normāli.
Kāpēc vienam no raidījuma vadītājiem bērnībā kaklā karināja ķiploku? Pret slimībām, pret vampīriem vai vienkārši pret pārāk daudz draugiem un rakstura norūdīšanai? Vai pilnīgi visiem Latvijā D vitamīns jāuzņem papildus? Un vai fermentēti produkti uzlabo veselību? Un kā var atspēlēties dzīve pārāk sterilā vidē? To uzzināsi, klausoties raidījumu "Zinātne vai muļķības" platformās "Spotify", "Apple Podcasts" vai skatoties video "YouTube".
--
Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par podkāsta un rakstu sērijas "Zinātne vai muļķības" saturu atbild AS "Delfi".