Vai latviešiem ir savs "superfood" jeb superēdiens, kas ir ne tikai garšīgs, bet arī ļoti veselīgs? Dažādos padomu rakstos par to, kā palīdzēt savai imūnsistēmai un kā to stiprināt, dzird izskanām dažādus ieteikumus – ingvers, citrusaugļi, kivi. Taču kāda ir vietējā alternatīva? To raidījumā "Zinātne vai muļķības" vaicājām imunoloģijas profesorei Inesei Mihailovai un ģimenes ārstei Gundegai Skruzei-Janavai.
"Runājot par veselības saglabāšanu, uzturam jābūt daudzveidīgam, jāiekļauj visdažādākie produkti pareizās proporcijās. Ir jābūt gan taukvielām, gan olbaltumvielām. Mazāk cukuram. Svarīgas ir arī šķiedrvielas, kas uztur mūsu dabisko mikrofloru, sevišķi zarnu traktā. Mēs esam pilni ar mikrobiem, kam ir liela nozīme. Šķiedrvielas satur rupjmaize, dārzeņi. Vajadzīgā mikroflora ir aizsargājoša – kā armija pretī patogēniem jeb slimību izraisošajiem mikrobiem," stāsta profesore.
Daudzveidīgā uzturā arī būs nepieciešamie vitamīni. Citrusaugļi ir labi, bet latviešiem pašiem ir ļoti labs C vitamīna avots. Tie ir kāposti. Profesore gan atzīst, ka veselīgi ēst arī ir visdārgāk, un reizēm pusfabrikāti vai bulciņas ir lētāka alternatīva. Taču nav obligāti tieši ziemas sezonā jāpērk viens tomāts par 2,5 eiro. "Bez tā tomāta ziemā arī var iztikt, ir daudz citu dārzeņu. Kāposti, kas ir tradicionāls latviešu ēdiens un maksā salīdzinoši maz."
Skruze-Janava arī atgādina, ka šobrīd gana daudz pētījumu liecina – cilvēka mikroflorai ļoti patīk fermentēta pārtika, proti, arī skābēti kāposti.
Par to vairāk var lasīt Agnijas Reinieces rakstā:
Kāpēc vienam no raidījuma vadītājiem bērnībā kaklā karināja ķiploku? Pret slimībām, pret vampīriem vai vienkārši pret pārāk daudz draugiem un rakstura norūdīšanai? Cik bieži slimot ir normāli? Vai fermentēti produkti uzlabo veselību? Vai tiešām ikvienam Latvijā jādzer papildu D vitamīns? Un kā var atspēlēties dzīve pārāk sterilā vidē? To uzzināsi, klausoties raidījumu "Zinātne vai muļķības" platformās "Spotify", "Apple Podcasts" vai skatoties video "YouTube".
--
Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par podkāsta un rakstu sērijas "Zinātne vai muļķības" saturu atbild AS "Delfi".