Vai ulmaņlaikos Latvijā bija BDSM, dažādi citi fetiši un kinki? Vai tomēr esam bijuši tikli un pelēki līdz pat mūsdienām? Sieviešu bieži piesauktais latviešu vīriešu kūtrums un nevēlēšanās iedziļināties dāmu vēlmēs – realitāte vai pārspīlēts stereotips? Un ko darīt attiecībās, kur viens partneris ir vērsts uz dažādām trakulībām un grib izmēģināt visu, bet otrs ir daudz konservatīvāks un atturīgāks. Vai kas tāds var strādāt ilgtermiņā? Svētkos, kad visā pasaulē svin mīlestību, par to arī runājam raidījuma "Zinātne vai muļķības" Valentīna dienas epizodē, kas tapusi sadarbībā ar intīmpreču veikalu "yesyes.lv".

Vai gultā esam pelēki

Uz novazāto joku par to, ka Padomju Savienībā seksa nebija, Kristīne Balode, klīniskā psiholoģe ar specializāciju seksoloģijā, atbildēja pašā raidījuma sākumā – kaut kā jau mēs te radāmies. Ātri tikuši galā ar šo, varējām ķerties pie nopietnākiem jautājumiem.

"Mēs joprojām jūtamies apspiesti, izmantoti un bailīgi. Paanalizējot ikdienas situācijas, kāpēc latvietis tā vai citādi uzvedas, kāpēc kož otram latvietim vai kaut ko sev savāc – viņam ir bail, ka atkal kaut kad kaut kas nebūs, pat ja viņš nav pieredzējis tos laikus, kad nebija. Arī attiecību ziņā visu laiku ir vēlme kaut ko dabūt, kaut ko patērēt, bet tajā pašā laikā bail, ka nedabūs un ka nebūs," stāsta Vikija Klišāne, intīmpreču veikala "yesyes.lv" pārstāve.

Viņas pieredzē cilvēkiem arī mēdz būt šaura izpratne par to, kas tad ir seksualitāte. Cilvēki aizvien meklē internetā risinājumus savām problēmām, un tie vairumā gadījumu viņu ieskatā ir tieši ar dzimumorgāniem saistīti, tieši aktam domāti. "Ja kaut kas guļamistabā nesanāk, uzreiz meklē, kāpēc nav erekcijas, un prasa kaut ko iedzert vai uzsmērēt," stāsta Klišāne. Taču sarunu laikā noskaidrojas, ka problēmas ir psiholoģiskas – attieksme, cieņas jautājums pret sevi un partneri. "Tas viss iet dziļāk, bet nomācoši liela daļa cilvēku domā tikai zem jostas vietas un neapzinās, ka smadzenes ir tas baudas orgāns. Īpaši sievietēm – tur viss sākas un viss beidzas."

Fetiši, kinki un "apmammotie" vīrieši – "Zinātne vai muļķības" pēta latviešu seksualitāti
Foto: Patriks Pauls Briķis/DELFI

Seksuālā ziņā cilvēki aizvien gūglē un iet uz veikalu prasīt lietas, kas saistās tieši ar dzimumorgāniem, tieši aktam domātas. Ja viņiem kaut kas guļamistabā nesanāk, uzreiz meklē, kāpēc nav erekcijas, ko iedzert vai uzsmērēt. Bet bieži parunājot ar cilvēkiem, tur psiholoģiskās problēmas un attieksmes jautājums, cieņas jautājums pret sevi un partneri. Tas viss iet dziļāk. Taču nomācoši liela daļa cilvēki domā tikai zem jostas vietas, ka tas nav galvā. Neapzinās, ka smadzenes ir tas baudas orgāns. It īpaši sievietēm – tur viss sākas un viss beidzas, tur ar dzimumorgāniem var nebūt nekāda sakara. Viņa mudina runāt, meklēt kompleksus risinājumus, nevis "vienas tabletītes" atbildi.

Kūtrie latviešu vīrieši

Dzirdēts, ka vīrieši par seksu vien domā, bet sievietes ir tās, kam to nevajag. Cik nav dzirdētas anekdotes par uz miesas baudām kāru vīru vai mīļāko un sievu vai draudzeni, kas izdomā visādas atrunas no sērijas "sāp galva". Taču tas ir stereotips, ka vīrieši grib un sievietes nē, uzsver psiholoģe Kristīne Balode. "Nav tā, ka visi vīrieši iet pie tās vienas sievietes, kura ir gatava atsaukties, bet visas pārējās dzīvo, kājas krustiņā salikušas un dziesmas dziedādamas."

Taču neapšaubāmi ir dzimumu atšķirības, kā vīrieša un sievietes organisms piedzīvo uzbudinājumu un iekāri. "Ja vīrietim vairāk šo seksuālo spriedzi jāatbrīvo un ir izteiksmīgāka sajūta par savu seksualitāti, tad sievietes apkārt nestaigā ar tādu seksuālo spriedzi. Viņām drīzāk uzbudinājums un iekāre saistās vispirms ar drošības sajūtu un ieinteresētību atvērties," stāsta Balode. Ja sievietei, kura it kā neko negrib, "paņemam nost konkrēto vīrieti un konkrēto darbību, kuru viņš viņai piedāvā, viņai viss pēkšņi ir kārtībā, visu ko grib un var izdomāt".

Fetiši, kinki un "apmammotie" vīrieši – "Zinātne vai muļķības" pēta latviešu seksualitāti
Foto: Patriks Pauls Briķis/DELFI

Balode norāda uz vēsturiski veidojušos uzslāņojumu, kur valda uz vīriešiem centrēta ideja par to, kā jāpraktizē seksuālā tuvība. "Sekss pēc būtības ir pieaugušu cilvēku rotaļa. Rotaļa ir iespējama starp jebkuriem diviem cilvēkiem, ja ir brīvība izpausties un ieinteresētība sadarboties. Praksē novēroju, ka mēs joprojām dzīvojam ļoti izteiktā vīriešu kūtrumā interesēties par to, ko sieviete gribētu. Ir ātrā vēlme apmierināt savu vajadzību, bet ārkārtīgi zema ieinteresētība izglītoties un apgrūtināt sevi. Ja džeku jāpierunā kaut kur aiziet, kaut ko izlasīt, tad viņam neko vairs nevajag. Viņš drīzāk ir gatavs partneri pazaudēt un attiecības pilnīgi sačakarēt, nekā konfrontēt sevi un pieņemt, ka var vienkārši pamācīties un piedzīvot kādas lietas citādāk."

Bonijas Blū tūkstotis

Nesen internetu pāršalca skandāls par influenceri un "OnlyFans" zvaigzni Boniju Blū – viņa īstenoja apņemšanos diennakts laikā pārgulēt ar vairāk nekā tūkstoti vīriešu. Kā vērtējams šāds notikums? Veselīga savas seksualitātes izpausme vai ekstrēms pārspīlējums?

Vikija Klišāne uzskata, ka Bonijas Blū gadījums kārtējo reizi pastiprina mītu, ka sekss ir tikai pats akts. "Cilvēki uzskata, ka viņai bija sekss ar visiem šiem cilvēkiem, kaut viņai bija tikai fizisks kontakts. Meitenēm nu bail, ka čaļi to uzskatīs par normu. Tas paņem nost no diskusijas, ka sekss ir kas vairāk un kas dziļāks. Es to par seksu gluži nesauktu. Tur bija tāds eksperiments. Viņa tehniski to izdarīja, bet vai tur bija bauda, vai tur bija "konekšens" ar tiem cilvēkiem? Tas ir jau tādā pornogrāfijas līmenī. Tas kaut kā motivē mūs par to runāt, bet nedomāju, ka kaut ko baigi vērtīgu dod. Visdrīzāk parāda, cik tālu esam gatavi iet atpazīstamības vai naudas dēļ."

Fetiši un kinki – kāda atšķirība

Raidījuma laikā parunājām arī par to, kas tad īsti ir fetišs un kas – kinks. Vai liekama vienādības zīme? Ne gluži.

Klišānes ieskatā "fetišs ir nopietnāks pasākums, bez kura cilvēks gandrīz nevar iztikt". Ar to saistās vai nu seksuālās baudas augstākais punkts, vai reizēm pat tas ir vienīgais veids, kā cilvēks var sasniegt seksuālo uzbudinājumu. Vai nu lateksa kostīmā, vai nekā.

Kristīnes Balodes ieskatā fetišs tādējādi ir ierobežojošs lielums. Viņa min piemēru ar kompulsiju, ka obligāti jānomazgā rokas, ienākot telpā. "Ja nenomazgāju rokas, aug trauksmes līmenis, nespēju mijiedarboties. Uz fetišiem var paskatīties šādā veidā. Tā ir diezgan cieša saikne ar kaut ko, bez kā nejūtu brīvību realizēt sevi jebkādā formā. Kinks savukārt savā dziļākajā būtībā ir pratība lietot savus maņas orgānus baudas un stimulācijas celšanai," bilst psiholoģe. Citiem tas var būt "dirty talk", citiem – noteikti aromāti vai garšas.

Fetiši, kinki un "apmammotie" vīrieši – "Zinātne vai muļķības" pēta latviešu seksualitāti
Foto: Patriks Pauls Briķis/DELFI

Par to, kādi ir latvieši gultā, kā tehnoloģijas mainījušas izpratni par seksualitāti, kā arī atbildes uz interesantiem klausītāju jautājumiem, vairāk uzzināsi raidījuma "Zinātne vai muļķības" Valentīna dienas epizodē, kas tapusi sadarbībā ar "yesyes.lv". To atradīsi podkāstu platformās "Spotify" un "Apple Podcasts", kā arī video vari skatīties vietnē "YouTube".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!