Covid-19 vakcīna
Foto: AP/Scanpix/LETA
Sprintā pēc Covid-19 vakcīnas līdz klīnisko pētījumu – izmēģinājumu uz cilvēkiem – fāzei nonākusi vēl viens vakcīnas kandidāts. Kompānijas "BioNTech" sadarbībā ar farmācijas gigantu "Pfizer" izstrādātā "BNT162b1" sākotnējos testos ar nelielu dalībnieku skaitu uzrādījusi pozitīvus rezultātus, vēsta ziņu aģentūra AFP.

Līdzīgi kā uzņēmuma "Moderna" izstrādātā vakcīna, arī "BNT162b1" paļaujas uz mRNS pieeju. Tā vietā, lai ievadītu organismā visu, kaut novājinātu vīrusu, tiek ievadīta daļa vīrusa ģenētiskā materiāla – mRNS jeb ribonukleīnskābes molekulas ar konkrētām "instrukcijām". Šajā gadījumā runa ir par jaunā koronavīrusa SARS-CoV-2 tā dēvēto "pīķa proteīnu" ("spike protein"). Tas ir viens no vīrusa strukturālajiem proteīniem un veido raksturīgos izaugumus uz vīrusa virsmas, kā arī nodrošina vīrusa piesaistīšanos pie inficējamās šūnas virsmas receptoriem.

Ievadot organismā šo daļu vīrusa ģenētiskā materiāla, pētnieku iecere ir šāda – mūsu ķermenis to uztvers kā normālu mRNS un būtībā pats saražos šo vīrusa daļu, proti, "pīķa proteīnus", uz kuriem tad reaģēs imūnsistēma, saražojot antivielas, tādējādi sagatavojot organismu labai imūnatbildei nākotnē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!