Šobrīd ir vēl tik daudz kā nezināma par jauno koronavīrusu SARS-CoV-2 un tā izraisīto saslimšanu Covid-19, bet pavasarī zinājām vēl mazāk, kas deva vaļu izplatīties arī spekulācijām un cerību pilniem pieļāvumiem. Viens no tādiem bija, ka vīrusu varētu paklupināt vasara – karstums kombinācijā ar saules gaismu. Nu dati liecina, ka šīs cerības diemžēl nav attaisnojušās.
Viens no galvenajiem argumentiem, kas vedināja cerēt uz vasaru kā glābēju, bija fakts, ka vīrusiem (un arī dažādām baktērijām) parasti ne pārāk patīk ultravioletais (UV) starojums. Tieši tāpēc to jau desmitgadēm ilgi izmanto medicīnisko instrumentu dezinfekcijai. Arī eksperimentos laboratorijā novērots, ka gan saules gaisma, gan temperatūra un gaisa mitrums ietekmē elpceļu vīrusu pārnesi – mitrums maina to, cik ilgi patogēnus saturošie pilieni vai aerosols "karājas" gaisā, bet, temperatūrai pārsniedzot noteiktu slieksni, "padodas" arī lipīdu membrāna, kas ieskauj patogēnu.
Taču te vietā arī atcerēties, ka eksperimenti laboratorijā bieži viens pret viens neparāda, kā mehānisms strādās jau reālā scenārijā, kur klāt nāk vēl virkne citu faktoru.