Cerība savlaicīgā vēža diagnosticēšanā – pēta inovatīvu asins analīžu metodi
Foto: Shutterstock
Kaut tas ir smags trieciens, diagnozi "vēzis" labāk dzirdēt ātrāk nekā vēlāk – savlaicīgas atklāšanas gadījumā izredzes izveseļoties ir stipri lielākas nekā tad, ja vēzi atklāj jau kādā no pēdējām stadijām. Tāpēc vienlaikus ar jaunāku un arvien efektīvāku terapiju izstrādi zinātnieki lielus pūliņus pieliek, lai uzlabotu diagnostiku. Tā nupat publicētā pētījumā izklāstīta metode, kas ļauj asins paraugos noteikt vēža klātbūtni vēl krietni pirms cilvēkam parādījušies pirmie jūtamie simptomi, vēsta "The Guardian".

Starptautisku zinātnieku grupa, kuru vada pētnieki no Ķīnas, publikācijā izdevumā "Nature Communications" skaidro, ka viņu izstrādātā metode ļauj atklāt vēzi 95% pacientu, kuriem vēl nav nekādu simptomu, bet kuriem tuvāko gadu laikā vēzis tiek diagnosticēts. Ar šo metodi, protams, neprognozē, kuriem cilvēkiem nākotnē attīstīsies vēzis, bet gan diagnosticē jau esošu vēzi, kurš vēl nav fiksējams ar konvencionālajām metodēm un nav manifestējies jūtamu simptomu veidā.

Šī metode balstās asins plazmā atrodamo DNS fragmentu analīzē – tiek meklētas konkrētas metilgrupas, kas var liecināt par audzēju klātbūtni. DNS metilēšana ir epiģenētisks process, kurā DNS sastāvā esošajām bāzēm pievienojas metilgrupas. Metilēšana regulē gēnu ekspresiju, bet neizmaina pašu DNS nukleotīdu sekvenci.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!