Lielais hadronu paātrinātājs
Foto: AFP/Scanpix/LETA
Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) un Latvijas Universitātē (LU) top jauna kopēja doktorantūras studiju programma – "Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas". Iecerēts, ka primāri tajā studēs Latvijas un pārējo Baltijas valstu doktoranti, tā stiprinot vienotu Baltijas izglītības un zinātnes telpu. Pirmie studenti šajā programmā studijas varētu sākt 2021. gada rudens semestrī.

Programmu veido RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs un LU sadarbībā ar Eiropas kodolpētniecības centra (CERN) Baltijas grupas ekspertiem. Šī būs konkurētspējīga programma, kurai tiks piesaistīti pasaules līmeņa mācībspēki, arī vadošie CERN un Baltijas valstu speciālisti.

Programmā iecerēts sagatavot speciālistus, kuri ir spējīgi radīt inovācijas, balstoties uz savām zināšanām daļiņu fizikā, inženierzinātnēs, informāciju tehnoloģiju lietošanā komplicētu procesu vadībā, lielo datu praktiskā apstrādē un izmantošanā zinātnē un tautsaimniecībā, kā arī modernās sensoru un detektoru sistēmās dažādu tehnoloģisku procesu kontrolei un vadīšanai.

Iecerēts, ka programmā studējošie doktoranti specializēsies vienā vai vairākās no augšminētajām nozarēm. Studiju laikā doktorantiem tiks piedāvāta arī iespēja stažēties CERN.

Augstas enerģijas un daļiņu fizika ir viens no pasaulē spēcīgākajiem inovāciju dzinējspēkiem, kas ir ievērojams tautsaimniecības inovāciju avots. Latvijas tautsaimniecībā pārsvarā dominējošas ir zemo tehnoloģiju nozares, taču, kā pārliecinoši rāda CERN pieredze, tehnoloģiju pārnese no augstas enerģijas un daļiņu fizikas uz tautsaimniecībai svarīgām jomā ir sevišķi efektīva un ar augstu pievienoto vērtību.

Studiju programma tiek izstrādāta ESF projektā "Rīgas Tehniskās universitātes studiju programmu fragmentācijas samazināšana un resursu koplietošanas stiprināšana".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!