Covid-19: kāpēc 'AstraZeneca' vakcīnas izmēģinājumu apturēšana ir arī labas ziņas
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Šonedēļ plaši izskanēja, ka viens no līderiem skrējienā pēc efektīvas un drošas Covid-19 vakcīnas – Oksfordas universitāte un farmācijas kompānija "AstraZeneca" – uz laiku apturēja izmēģinājumus klīnisko pētījumu trešajā fāzē, jo vienam no pētījuma dalībniekiem konstatēta iespējama negatīva reakcija uz vakcīnas kandidātu. Uz šiem jaunumiem var skatīties gan kā uz paklupienu un neveiksmi, gan arī pozitīvi – kontroles mehānismi strādā.

Izstrādājot vakcīnas, no idejas līdz plauktam mediķu kabinetos aptuvenais ceļš ir šāds – izpēte un izstrāde, pirmsklīniskie pētījumi, klīniskie pētījumi (trīs atsevišķas fāzes), regulējošo iestāžu vērtējums un apstiprinājums, ražošana un kvalitātes kontrole.

Klīniskie pētījumi nozīmē vakcīnas kandidāta izmēģinājumus jau uz cilvēkiem. Pirmajā fāzē tā parasti ir neliela veselu brīvprātīgo grupa, parasti daži desmiti cilvēku. Galvenais nolūks ir pārbaudīt, vai vakcīna nav bīstama veselībai, kā arī jau mēģināt noteikti piemērotāko devu. Nereti vienai grupai dod vienu devu, otrai citu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!