Covid-19 vakcīnas izmēģinājums
Foto: Reuters/Scanpix/LETA
Šobrīd ir visai skaidrs, ka atrākais un treknākais punkts Covid-19 pandēmijai būs efektīva un droša vakcīna. Nekad iepriekš tādi resursi – gan cilvēkresursi, gan finanšu un citi – nav vienlaicīgi koncentrēti vakcīnas izstrādei pret vienu konkrētu slimību. Šobrīd pirmsklīnisko pētījumu fāzē ir vairāk nekā 150 vakcīnas kandidātu, bet klīnisko pētījumu (proti, izmēģinājumu uz cilvēkiem) fāzē jau 44. Ja parasti vakcīnu izstrāde ilgst gadiem, tad šajā triecientempā pie pirmās vakcīnas, iespējams, tiksim jau tuvākā pusgada laikā. Taču līdz ar pirmo apstiprināto vakcīnu rodas interesants jautājums par pētījumu ētiku.

Pirmā vakcīna, kas šķērsos finiša līniju, tikpat labi var būt vien margināli efektīva, knapi pārsniegt nepieciešamo efektivitātes slieksni, taču vienlaikus var bremzēt, iespējams, daudz efektīvāku vakcīnas kandidātu izpēti un izmēģinājumus, vēsta izdevums "Science Magazine".

Visticamāk, kāds no pašreiz klīnisko pētījumu pēdējā fāzē esošajiem vakcīnas kandidātiem pirmais saņems "zaļo gaismu" no regulatoriem vai nu ārkārtas lietošanai, vai jau rutīnas lietošanai, kamēr virkne konkurējošo vakcīnu kandidātu vēl būs klīnisko pētījumu fāzē. Un kopš tā brīža rodas jautājums par ētiku.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!