Covid-19 pacients
Foto: AFP/Scanpix/LETA
Statistika liecina, ka jaunā koronavīrusa izraisītā slimība Covid-19 vislielākos riskus veselībai un dzīvībai rada gados vecākiem cilvēkiem vai tiem, kam jau ir nopietnas saslimšanas. Taču, ja esi jauns, vesels un spēcīgs, vēl nav pilnīgs drošības garants. Aizvien vairāk pētnieki sāk pievērst uzmanību arī tiem gadījumiem, kur Covid-19 infekcija uzveic arī spēcīgus un jaunus cilvēkus. Ģenētikas pētījumi varētu jau drīz sniegt atbildes uz jautājumu, kāpēc viens trīsdesmitgadnieks varbūt pat nemaz nepamanīja, ka bija inficējies, bet kāds cits vienaudzis tikmēr cīnījās par dzīvību intensīvās terapijas palātā.

Augusta beigās zinātniskajā žurnālā "Nature" publicētā rakstā kārtējo reizi norādīts, ka lielākais risks ir cilvēkiem mūža norietā, kā arī vīriešiem. "No tūkstoša inficēto vecumā zem 50 gadiem teju neviens nenomirs. Cilvēkiem vecumā pēc 50 un 60 aptuveni pieci no tūkstoša nomirs, turklāt biežāk tieši vīrieši, savukārt no tūkstoša inficēto vecumā pēc 75 gadiem nomirs aptuveni 116," par vasaras beigās aktuālo statistiku raksta "Nature". Pēdējos divos mēnešos aina šajā aspektā nav mainījusies.

Taču, kaut arī daudz retāk, ar Covid-19 smagi saslimst un reizēm arī mirst jauni cilvēki ar normālu ķermeņa uzbūvi, bez hroniskām saslimšanām. Zinātnieki nav slinkojuši un cītīgi pēta Covid-19 slimnieku genomu, lai izskaidrotu šīs atšķirības.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!