Eksperimentā ar mākslīgo intelektu 'bruņots' klepus detektors diagnosticē 97% Covid-19 gadījumu
Foto: Shutterstock
Covid-19 iegrožošanā viens no lielākajiem izaicinājumiem ir arvien precīzāku un ātrāku diagnostikas rīku un metožu izstrāde. Ne viena vien zinātnieku komanda strādā pie tā, lai pie precīzas atbildes – ir vai nav cilvēks inficēts – varētu tikt arī bez vates kociņa degunā vai rīklē. Interesantu diagnostikas metodi pēta arī Masačūsetsas Tehnoloģiju institūtā (MIT) – zinātnieki izstrādājuši iekārtu un mākslīgā intelekta algoritmu, kas eksperimentā precīzi diagnosticēja Covid-19 izraisītāja klātbūtni 97% gadījumu, pacientam vienkārši pamatīgi noklepojoties, vēsta "Science Alert". Uzreiz jāuzsver gan, ka šie ir eksperimenta rezultāti un nav šobrīd pārnesami uz reālo dzīvi – pagaidām šī metode nav uzskatāma par apstiprinātu diagnostikas rīku, taču nākotnē varētu noderēt kā sava veida agrīnā brīdinājuma sistēma.

Risinājums, pie kura strādā MIT zinātnieki, netika radīts specifiski Covid-19 diagnostikai. Sākotnēji pētnieki darbojās pie algoritma izstrādes, lai pēc pacienta runas īpatnībām un arī klepus specifikas varētu diagnosticēt Alcheimera slimību. Kolīdz sākās Covid-19 pandēmija, pētnieki saskatīja iespēju šo metodi pielāgot jaunā koronavīrusa izraisītās slimības diagnosticēšanai.

Pamatideja ir šāda – mākslīgā intelekta algoritms spēj izšķirt ārkārtīgi smalkas un niansētas atšķirības tajā, kā klepo cilvēks ar Covid-19 salīdzinājumā ar veselu cilvēku.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!