čaga, sēne, tautas medicīna
Foto: Shutterstock
Meža veltes izsenis tikušas izmantotas tautas medicīnā. Dziednieki ievāca augus, veidoja no tiem uzlējumus, tējas, pulverus un piedāvāja slimniekiem, vērojot, kāds būs iznākums. Ja slimnieks atveseļojās, augs tika uzskatīts par ārstniecisku. Ja tā nenotika, tad dziednieks meklēja jaunas un jaunas meža veltes, ar ko palīdzēt atvieglot līdzcilvēku sāpes. Cik mēs, mūsdienu cilvēki, varam uzticēties šai metodei?

Tautas medicīnas izpratne nav pilnīga – tā balstās novērojumos, un novērojumi mēdz būt kļūdaini. Par laimi, mums ir vesela farmakoloģijas nozare, kas pēta augus – fitoterapija. Tā nevis vienkārši uz labu laimi ārstē slimniekus, bet veic nopietnus, sarežģītus un apjomīgus pētījumus.

Tieši fitoterapija ir pierādījusi, ka dažreiz mūsu senču viedums patiešām strādā. Piemēram, zinātniski pierādīti ir kumelītes, liepziedu, alvejas, asinszāles un citu augu ārstnieciskie efekti. Taču fitoterapijai ir savi ierobežojumi. Ir saslimšanas, kur rūpīgi jādomā, vai ar to vien pietiks. Viena no tādām saslimšanām ir vēzis. Tāpēc šodien kopā ar onkologu ar gandrīz 40 gadu darba pieredzi, Latvijas onkoloģijas centra Paliatīvās aprūpes nodaļas vadītāju Vilni Sosāru noskaidrosim, vai tautā iecienītā čagas sēne tiešām dziedē onkoloģiskās slimības.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!