Matemātiskā modelēšana: kā sakaut vīrusu nedēļu laikā bez visaptveroša 'lokdauna'
Foto: AFP/Scanpix/LETA
Covid-19 apstiprināto gadījumu skaitam arvien augot, turklāt arī gripas sezonai klauvējot tepat pie durvīm, daudzviet tiek domāts par arvien jaunām stratēģijām, kā ierobežot SARS-CoV-2 izplatību. Nereti, kur vīruss plosās visnegantāk, stratēģijas paredz teju pilnīgu publisko vietu slēgšanu, pakalpojumu apturēšanu, ja neskaita pirmās nepieciešamības pakalpojumus – tā saucamais "lokdauns" ("lockdown"). Taču vairāku Hārvarda Universitātes un Kolorado Universitātes Boulderā pētnieku darbs vedina domāt, ka varētu būt arī cits veids, kā vīrusu "nolaist no sliedēm", neslēdzot ciet skolas, restorānus vai mazumtirdzniecības vietas.

Recenzētā akadēmiskajā izdevumā "Science Advances" publicētā pētījumā "Test sensitivity is secondary to frequency and turnaround time for COVID-19 screening" pausts, ka atbilde varētu būt regulāra un plaša apmēra testēšana ar mazāk precīziem, taču tā dēvētiem ātrajiem testiem.

"Kad runa ir par sabiedrības veselību, labāk ir mazāk jutīgs un precīzs tests ar rezultātu šodien nekā jutīgāks un precīzāks tests ar rezultātu rīt. Tā vietā, lai visiem liktu sēdēt mājās un izvairītos no situācijas, ka viens cilvēks, kurš ir slims, neizplata vīrusu, rīkojumu palikt mājās varētu attiecināt tikai uz tiem, kas ir infekciozi, lai pārējie var turpināt doties ikdienas gaitās," pētījuma galveno domu ieskicē vadošais autors, Kolorado Universitātes Boulderā datorzinātnieks Daniels Laremors.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!