Kāpēc Covid-19 vakcīnas nav 'sasteigts pasākums'? Skaidro Kembridžas Universitātes lektors
Foto: AFP/Scanpix/LETA
Parasti vakcīnu izstrāde prasa gadus. Reizēm pat vairāk nekā 10. Taču nu vien tikai gadu pēc tam, kad pasaule pirmo reizi uzzināja par jauno koronavīrusu SARS-CoV-2, kas dažus mēnešus vēlāk uzliesmoja postošā Covid-19 pandēmijā, vairāku biotehnoloģiju un farmācijas uzņēmumu radītie vakcīnu kandidāti jau ir finiša taisnē uz apstiprināšanu, un daži no tiem sola pat 95% efektivitāti. Likumsakarīgi, daļai cilvēku (turklāt ne tikai rūdītiem vakcinācijas pretiniekiem) rodas jautājumi – vai kaut kas netiek sasteigts, vai nav bažu par vakcīnu drošumu? Taču āķis ir tur, ka ne jau paši klīniskie pētījumi prasa 10 gadus. Procesu bremzē virkne blakus lietu, un par to zina stāstīt pieredzējušais pētnieks, Kembridžas Universitātes lektors Marks Tošners, kura komentāru pilnā garumā pārpublicējam no platformas "The Conversation".

Esmu klīnisko pētījumu "nūģis". Regulāri dzirdu, kā cilvēki runā par septiņiem un desmit gadiem, kas vajadzīgi, lai izstrādātu vakcīnu, un cik bīstama varētu būt šī procesa paātrināšana. Vārds, kas aizvien parādās sarunās, ir "sasteigts", un tas vidējā cilvēkā raisa bažas par vakcīnu drošumu. Tāpēc es – ārsts, kas piedalās klīniskajos pētījumos – tev pastāstīšu, ko daru lielāko daļu laika šajos desmit gados, un tas nav nekas daudz.

Nē, es neesmu slinks. Es piesakos grantiem, saņemu atteikumus, piesakos atkal, gaidu pieteikuma izskatīšanu, iesniedzu pieteikumus kaut kur citur, reizēm nebeidzamā "nolemtības aplī". Kad man paveicas gana, lai saņemtu finansējumu klīniskajiem pētījumiem, pavadu mēnešus, iesniedzot pieteikumus pētījumu ētikas komisijām. Gaidu regulatoru verdiktu, risinu jautājumus, kas saistīti ar izmaiņām personālsastāvā un "fokusa maiņu" prom no ieplānotajiem klīniskajiem pētījumiem farmācijas kompānijā. Galu galā, ja man ļoti paveicas, varu veltīt laiku, lai sāktu plānot pētījumus – meklētu pētījumu veikšanas vietas, veiktu nepieciešamo apmācību pētījumu veikšanai, kristu panikā, jo dalībnieku skaits ir nepietiekams, meklētu papildu vietas pētījumu veikšanai. Tad parasti ir papildu sarežģījumi ar regulatoriem, visbeidzot, ja milzīgais veiksmes grāpis vēl nav iztukšots, rezultātā esmu ticis pie efektīvas terapijas (zālēm). Vai arī nē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!