Stindzinoši saltā problēma ar Covid-19 vakcīnu piegādi
Foto: AP/Scanpix/LETA
Divi no līderiem Covid-19 vakcīnu izstrādē – "Moderna" un "Pfizer" kopā ar "BioNTech SE" – iepriecinājuši ar lieliskām ziņām par vakcīnas kandidātu efektivitāti. Trešās fāzes klīnisko pētījumu rezultāti liecina, ka to iedarbība imunizācijā pret jauno koronavīrusu ir efektīva 95% gadījumu, kas uzskatāms par ļoti augstu rezultātu. Kuru katru brīdi sagaidāms, ka ASV (un ne tikai) regulatori dos zaļo gaismu šo vakcīnu lietošanai, taču ar to lielie izaicinājumi ne tuvu vēl nav galā. Proti, īpaši "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātajai vakcīnai ir ārkārtīgi striktas uzglabāšanas prasības, kas tās piegādi uz attālākām reģionu slimnīcām ļoti sarežģī.

Jau aizvadītajā nedēļā ASV Nacionālā veselības institūta direktors Frānsiss Kolinss izdevumam "Wired" videointervijā izteicies, ka jau līdz šī gada beigām varētu tikt vakcinēti ap 20 miljoniem amerikāņu.

Kad vakcīnu efektivitāte un drošums klīniskajos pētījumos pierādīts, skrējiens vēl nav galā – vakcīnas arī ātri un droši jānogādā līdz tiem, kam tās nepieciešamas, un te ir viena būtiska problēma. Ierastā tempā strādājot, vakcīnu ražotājiem ir gana daudz laika uzlabot savu produkciju arī citos aspektos – optimizēt to vieglākai uzglabāšanai dažādos apstākļos, neietekmējot vakcīnas efektivitāti un stabilitāti. Pat "miera laikā" tas nav vienkāršs uzdevums, un regulāri lērums vakcīnu kravu ir jānoraksta tikai tāpēc, ka pārvadāšanas laikā tās tika pakļautas pārāk lielām temperatūras svārstībām. Šobrīd, kad "zem kājām deg zeme", vakcīnu izstrādē par absolūtu prioritāti tika noteikta efektivitāte un drošums, bet stabilitātes optimizēšana palika otrajā plānā, kas nozīmē – uzglabāšanas apstākļiem ir jābūt perfekti tādiem, kādus paredzējis ražotājs, raksta "Wired".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!